سوزش معده و راه هایی ساده برای پیشگیری و درمان آن

وقتی که غذا و اسید معده درست وارد عمل نشده و احساس سوزش در مری ایجاد می‌ کند در نتیجه این عمل باعث سوزش معده می شود. سوزش معده قابل پیشگیری است.

0

اگر تا کنون تجربه ناخوشایند سوزش سر دل را داشته‌ اید می‌دانید که مانند چیزی که از نامش پیدا است عذاب آور است . وقتی که غذا و اسید معده درست وارد عمل نشده و احساس سوزش در مری ایجاد می‌ کند در نتیجه این عمل باعث سوزش معده می شود. سوزش معده قابل پیشگیری است.

عواقب سوزش معده، ناخوشایند و آزار دهنده است, مانند بوی بد دهان و حتی سرطان حلق. اما خوشبختانه کارهایی زیادی وجود دارند که می‌توانید برای جلوگیری از سوزش معده در همان ابتدا انجام دهید.

غذاهایی که دشمن‌ تان هستند را بشناسید.

غذاهای فراوانی هستند که می‌توانند برانگیزاننده مشکلات گوارشی باشند: غذاهای تند و پر ادویه، شکلات، نعناع فلفلی، انواع مرکبات، غذاهایی بر پایه گوجه فرنگی، خردل، فلفل قرمز، و پیاز خام همگی به‌عنوان محرک لایه مری شناخته می‌شوند.

اما عامل اصلی در تغذیه که موجب ریفلاکس می‌شود چیست؟ ” خوردن وعده‌ های سنگین و پر چرب”،

زیرا چربی، عضلات مری را که مسئول باز و بسته کردن بخش پایین مری است نرم می‌کند و در نتیجه اسید معده می‌تواند به مری وارد شود.

حواس‌ تان به نوشیدنی‌ ها باشد.

نوشیدنی‌ های گازدار، آب میوه‌ ها، الکل، و حتی قهوه ی صبحگاهی‌ تان می‌تواند عاملی برای سوزش معده شما باشد.

کافئین هم عضلات مری را شل می‌کند و به اسید معده اجازه ورود به حلق را می‌دهد. ببینید چه نوشیدنی‌ هایی روی شما تاثیر می‌گذارند تا از آن ها استفاده نکنید.

از وزن خود چند کیلو کم کنید.

افردی که اضافه وزن دارند، بیشتر در معرض ابتلا به مشکلات گوارشی هستند. افزایش شاخص توده بدنی، مخصوصا داشتن شکم بزرگ، به افزایش ریفلاکس مربوط است.

بهترین سبک زندگی که می‌توانید در پیش بگیرید این است که غذاهای پر چرب را کنار گذاشته و وزن کم کنید. ورزش کردن مهم است اما ورزش‌ های خاصی مانند دوچرخه سواری که خم و راست کردن ناحیه شکم را می‌طلبد، ریفلاکس را تشدید می‌نماید. به‌گونه‌ای ورزش کنید که احساس راحتی داشته باشید.

با نوشیدن آب این عارضه را کاهش دهید.

نوشیدن آب فراوان، خصوصا همراه با غذا، به شستن اسیدهای معده از سطح مری و برگرداندن آن به معده کمک می‌کند.

کابینت داروی‌ تان را تجهیز کنید

اگر می‌ دانید که سوزش سر دل دارید، منتظر نمانید تا علائم آشکار از راه برسند و بعد قرص بخورید. داروهای ضد اسید معده به طور آزاد به فروش می رسند که حالت اسیدی محیط معده را خنثی می کنند. البته این داروها بیماری را درمان نمی کنند اما علائم آن را تسکین می دهند. داروهایی دیگری نیز وجود دارند که توسط پزشک با تشخیص دقیق بیماری تجویز می گردد.

خواب‌ تان را مدیریت کنید.

بدترین زمان برای خواب چه موقع است؟ دقیقا بعد از یک غذای سنگین و حجیم.

احتمال سوزش معده در افراد بعد از پرخوری و دراز کشیدن بیشتر است. دست‌کم، دوساعت قبل از خواب غذا بخورید، یا شب‌ هایی که دیر وقت غذا خورده‌اید، یک مهارکننده هیستامین ۲ پیش از رفتن به رختخواب میل نمایید. اگر سوزش معده، اغلب اذیت‌تان می‌کند، هم چنین می‌توانید موقع خواب زیر سرتان یک تکه چوب یا یک چیز سفت قرار دهید تا روی یک سطح شیب‌دار بخوابید و سرتان بالا باشد. با بالا آوردن سرتان تا حدود سه سانتی متر، جریان اسید معده به سمت بالا سخت می‌شود.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.