برای کاهش کلسترول چه تغییراتی را باید در سبک آشپزی مان ایجاد کنیم؟

داشتن رژیم غذایی متعادل با مقدار زیادی میوه و سبزیجات یکی از کلید های کاهش کلسترول است. تجمع کلسترول باعث بیماری های قلبی و عروقی مزمن می شود.

0

داشتن رژیم غذایی متعادل با مقدار زیادی میوه و سبزیجات یکی از کلید های کاهش کلسترول است. تجمع کلسترول باعث بیماری های قلبی و عروقی مزمن می شود.

برای جلوگیری از افزایش خطرناک کلسترول و حتی محدود کردن آن باید تغییری در تغذیه مان ایجاد کنیم. تغییراتی که در ادامه این بخش در غالب ترفند های آشپزی کاهش کلسترول به آن اشاره خواهیم کرد.

ترفند هایی برای کاهش کلسترول:

۱.از مصرف سس و چاشنی ها بپرهیزید.

از مصرف سس و چاشنی برای کاهش کلسترول پرهیز کنید. سس ها و چاشنی ها به طعم دار کردن گوشت، سبزیجات و بسیاری از غذاهای دیگر کمک می کنند.

اما مشکل این است که آن ها پر از چربی، کلسترول و مواد افزودنی دیگر هستند که در طول زمان می توانند بر سلامت شما تاثیر بگذارند. در واقع خوردن آن ها به طور مرتب یکی از عوامل کلسترول بالا و مشکلات متابولیک است.

اگر می خواهید غذاها را طعم دار کنید، از چاشنی های سالم استفاده کنید مثل :آب لیمو ، ماست یونانی ، گوجه فرنگی ،ادویه ،سرکه سیب

۲.محصولات لبنی کم چرب مصرف کنید.

در حالی که محصولات لبنی حاوی مواد مغذی هستند برای سلامتی ما مفید هستند، مهم است به خاطر داشته باشیم آن ها منبع مهمی از کلسترول هستند چون منشا حیوانی دارند.

شیر، ماست، پنیر و دیگر محصولات مشابه پر از چربی های اشباع شده هستند که توسط بدن جذب می شوند.بهتر است از محصولات لبنی کم چرب یا حتی بدون چربی استفاده کنیم.

مارگارین۳.مصرف مارگارین را محدود کنید.

مارگارین (کره گیاهی) در بسیاری از دستور ها است. چیزی که بسیاری از مردم نمی دانند این است که منبع مهم کلسترول است. اگر چه مزه ی خوبی دارد و خیلی تطبیق پذیر است ولی بهتر است در مصرف آن دقت کنیم. بهترین گزینه برای کاهش کلسترول این است که مصرف مارگارین را کاهش داده و به جای آن از چربی های سالم استفاده کنیم.

اگر به استفاده مارگارین در دستور العمل ها عادت دارید بهتر است به جای آن از چربی های سالم مثل روغن پونه کوهی ،روغن زیتون ، روغن کلزا ،روغن نارگیل ، روغن آوکادو ، بهره ببرید.

۴.روش های آشپزی را بررسی کنید.

بسیاری از مردم درباره روشی که برای طبخ غذاها استفاده می کنند فکر نمی کنند. اگر چه ممکن است به نظر برسد مهم نیست، اما در واقع خیلی با کلسترول بالا سروکار دارد.

وقتی روغن های اشباع شده و چربی ها در آشپزی به کار می روند, چربی ها و هم چنین تری گلیسیرید، در شریان ها تجمع می یابند.

بهتر است اول از همه، به جای سرخ کردن،سعی کنید غذاها را کباب ، یا بخار پز کنید. هم چنین، در دما های پایین آشپزی کنید تا کیفیت مواد غذایی را حفظ کنید.

۵.روغن زیتون را در رژیم غذایی بگنجانید.

روغن زیتون و زیتون, کلسترول را کاهش می دهند. به خاطر غلظت بالای مواد مغذی ضروری و چربی های سالم، روغن زیتون یک ماده ضروری در آشپزخانه است.

روغن زیتون حاوی امگا ۳ ، مواد معدنی و ویتامین E است که کلسترول خوب را بالا می برد. اثرات استرس اکسیداتیو را کاهش داده و خطر بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهد.

برای کاهش کلسترول یک قاشق روغن زیتون پر را با شکم خالی بخورید. از روغن زیتون برای چاشنی سالاد استفاده کنید. هم چنین روغن زیتون را به سوپ، خورشت، اسموتی و دستور العمل های دیگر اضافه کنید.

میوه و سبزیجات۶.مصرف میوه و سبزیجات را بالا ببرید.

گوشت قرمز، گوشت فرآوری شده، و دیگر غذاهای فرآوری شده ، منبع قابل توجهی از کلسترول بد ( LDL ) هستند. به جای خوردن این غذاها در مقادیر زیاد، میوه و سبزیجات تازه بیشتری انتخاب کنید. آن ها نه تنها بهتر هستند بلکه شریان ها را تمیز می کنند و به کاهش تجمع کلسترول کمک می کنند.

بهتر است روزانه بین ۳ تا ۵ عدد میوه بخورید. نیمی از بشقاب خود را با سبزیجات در وعده های غذایی اصلی خود بپوشانید.

سعی کنید هر زمان که ممکن است سبزیجات خام بخورید. در نتیجه، کاهش مصرف کلسترول خیلی سخت نیست. فقط توصیه ها را به یاد داشته باشید و سطح کلسترول را کنترل کنید.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.