علف لیمو چیست و چه فوایدی در درمان اختلالات معده دارد؟

علف لیمو نوعی گیاه بوته‌ ای چند ساله است که به خانواده گندمیان تعلق دارد. از آن جا که این گیاه بویی شبیه به لیمو دارد در بیشتر قسمت‌ های دنیا به آن علف لیمو می‌گویند.

0

علف لیمو نوعی گیاه بوته‌ ای چند ساله است که به خانواده گندمیان تعلق دارد. از دیگر نام‌های این گیاه می‌توان به مورادی هم چون چمن معطر، پوتار، ناگرد و کاه مکی اشاره کرد. از آن جا که این گیاه بویی شبیه به لیمو دارد در بیشتر قسمت‌ های دنیا به آن علف لیمو می‌گویند.

بومی‌های آمریکایی هم چون آزتک‌ ها و مایا‌ها اولین کسانی بودند که به خواص این گیاه پی بردند و از آن برای درمان بسیاری از مشکلات خود استفاده کردند.

این گیاه, بومی مناطق استوایی است اما امروزه در بیشتر قسمت‌های دنیا رشد می‌کند. شما می توانید علف لیمو را در بخش‌های وسیعی از استان مرکزی و اردبیل مشاهده کنید.

بررسی‌ ها نشان می‌دهد که این گونه، از مهم‌ ترین گیاهان دارویی است. شما می‌توانید در علف لیمو ترکیبات مفیدی هم چون آنتی اکسیدان‌ها، فلاونوئیدها و ترکیبات فنولی مانند لوتئولین، گلیکوئید، کورستین، کامپرلو، الیمیکین، کاتچول، اسید کلروژنیک و کافئین اسید را مشاهده کنید.

اما مهم‌ ترین ترکیب این گیاه که مسئول بوی لیمو مانند آن نیز می‌باشد، سیترال بوده که دارای ویژگی‌های ضد قارچی و ضد میکروبی است.

اسانس این گیاه دارای کاربرد بسیار وسیع در صنایع آرایشی و بهداشتی است و سالانه ۶۰۰۰ تن از اسانس علف لیمو در جهان تولید می‌گردد. از مهم‌ترین کشور‌های تولید کننده این گیاه می‌توان به آمریکا و برزیل اشاره کرد. برای آشنایی بیشتر با خواص گیاه علف لیمو ما را همراهی کنید.

خواص علف لیمو:

کاهش کلسترول

کارشناسان تغذیه طی مطالعاتی که در سال ۲۰۱۱ در دانشگاه پزشکی توکیو انجام داده‌اند، دریافتند که این گیاه سرشار از خواص آنتی هایپرلیپیدمیک و آنتی هایپرکلسترولیک است. این ویژگی‌ها باعث می‌شود تا سطح کلسترول شما استاندارد باقی بماند.

مطالعات در مورد مصرف منظم این ماده تاثیر قابل توجه‌ای در حفظ سطح سالم تری گلیسیرید‌ها و کاهش کلسترول LDL را نشان داده است. این امر در جلوگیری از انباشت لیپیدها در رگ‌های خونی نقش داشته و باعث جریان خون آزاد در شریان‌ ها می شود. این گونه شما می‌توانید شانس احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی نظیر آترواسکلروز کاهش دهید.

پیشگیری از سرطان

تحقیقات انجام شده برای اثبات فعالیت ضد سرطانی علف لیمو نتایج پیشرونده در پیشگیری از سرطان پوست را نشان داده است. مطالعات بالینی و دو مرحله ای دانشگاه پزشکی لندن حاکی از این است که یک جزء خاص، سیترال، که در این گیاه وجود دارد، به مهار رشد سلول‌های سرطانی کبدی در فاز اولیه کمک می‌کند و مانع تولید هرچه بیشتر سلول‌های سرطانی می شود.

محققان ژاپنی نیز اثبات کرده‌اند که مصرف علف لیمو به وسیله اثر آپوپتوز از سرطان پستان که یکی از رایج ترین سرطان‌ها می‌باشد، جلوگیری می‌کند.

علف لیمودرمان اختلالات معده

همان طور که در بالا نیز اشاره شد، این گیاه دارای خواص آنتی باکتریال و ضد میکروبی فراوانی است. این موضوع می‌تواند به درمان بسیاری از بیماری‌های گوارشی کمک کند.

دانشمندان بر این باور هستند که مصرف عصاره این گیاه عفونت‌ های ناشی از پاتوژن‌های مختلف مانند هلیکوباکتر پیلوری و اشرشیا را از بین می‌برد. این ویژگی‌های علف لیمو در پیشگیری از اختلالات دستگاه گوارش مانند زخم معده و تحریک عملکرد روده، مفید است. برای سال‌ ها مشکلاتی نظیر یبوست، کولیت اولسراتیو، اسهال، تهوع و درد معده را با استفاده از این گیاه درمان می‌کردند.

سم زدایی بدن

خواص دیورتیک این گیاه در پاک کردن و سوزاندن مواد سمی مضر از بدن موثر هستند. این امر به تنظیم ارگان‌های مختلف بدن، از جمله کبد و کلیه کمک می‌کند. این موضوع می‌تواند به صورت موثری باعث کاهش سطح اسید اوریک شود.

اثر دیورتیک علف لیمو در افزایش مقدار و فراوانی ادرار نقش دارد که این امر به حفظ سلامتی گوارشی، از بین بردن چربی‌ های جمع آوری شده و تخلیه فلز‌های سنگین از بدن منجر می‌شود.

درمان عفونت‌ها

از این گیاه به عنوان یک ضد عفونی کننده قوی یاد می‌شود. به علت خواص ضد میکروبی و ضد قارچی، این گونه در درمان مشکلاتی نظیر کرم سلولی، زخم، بیماری پای ورزشکار و عفونت‌های دستگاه ادراری موثر است.

مطالعات نشان داده است که با استفاده از مهار رشد پاتوژن‌ها، علف لیمو باعث درمان عفونت‌های پوستی نظیر زخم زرد، جوش، جزام و سلولیت می‌شود. به همین دلیل است که از عصاره این گیاه در ساخت بسیاری از کرم‌ها و لوسیون‌های مراقبت از پوست استفاده می‌شود.

در یک مطالعه ۲۰۱۴ که توسط دانشمندان سوئدی انجام شد، ۲۰ بیمار که با مشکلات عفونتی دست و پنجه نرم می‌کردند در معرض عصاره این گیاه قرار گرفتند. بعد از یک دوره درمان یک هفته‌ای، ۱۵ نفر از آن ها اعلام کردند که به طور کامل بهبود پیدا کردند.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.