مهم ترین خواص گلابی برای سلامت پوست و پیشگیری از سرطان

گلابی میوه ای است سبز یا زرد رنگ ، آبدار و مخروطی شکل که دارای طعمی خوش و معطر است. خواص گلابی بی شمار است و آن را شاه میوه یا آمرود هم می نامند.

0

گلابی میوه ای است سبز یا زرد رنگ ، آبدار و مخروطی شکل که دارای طعمی خوش و معطر است. خواص گلابی بی شمار است و آن را شاه میوه یا آمرود هم می نامند. به میوه پیوندی و شاداب آن شاه آمرود گویند.

گیاه گلابی بومی آسیای غربی و اروپای شرقی مخصوصاً نواحی شمال غربی ایران و کوه های قفقاز می باشد. گلابی بعد از سیب مهم ترین میوه دانه دار دنیا و ایران به شمار می آید.

گونه های مختلف گلابی طعم های گوناگون از ترش تا شیرین دارند . این میوه حاوی ویتامین های E و C ، کلسیم ، آهن، منیزیم و روی است.

چون گلابی میوه ای آبدار و حاوی ویتامین C می باشد ، در زیبایی پوست شما بسیار مؤثر است. یکی از خواص گلابی ملین بودن آن است . هم چنین دانه های ریزی که در موقع خوردن گلابی زیر دندان احساس می کنید، برای دفع مواد زائد بدن بسیار مؤثر است.

افزایش مصرف گیاهان غذایی مثل گلابی ها باعث کاهش خطر چاقی، دیابت، اختلالات قلبی و به طور کلی مرگ و میر می شود در حالی که سلامت را توسعه می بخشد، انرژی را افزایش داده و در کاهش وزن موثر می باشد.

گلابی ها نرم و شیرین می باشند و به عنوان دارو برای بسیاری از بیماری ها شناخته شده اند. در ادامه مهم ترین خواص میوه گلابی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

خواص گلابی:

فواید گلابی در دوران بارداری

اسید فولیک برای زنان باردار و برای حفظ سلامت جنین در برابر نقص های هنگام تولد خیلی مهم می باشد. اسید فولیک موجود در گلابی در این مورد به شما کمک خواهد کرد و استفاده از گلابی مثل پرتقال و کیوی در طول بارداری به طور منظم توصیه می شود.

گلابیخواص مهم گلابی برای پوست

گلابی هم مانند شلیل دارای فواید بی شماری برای پوست می باشد. برای پیشگیری از پیری, روزانه مقدار زیادی گلابی مصرف کنید.

این میوه حاوی ویتامین E آنتی اکسیدانی فوق العاده موثر، ویتامین K و مس می باشد. تمام این عناصر قادر به مقابله با رادیکال های آزاد و موثر می باشند و بدین وسیله سلول های پوستی را از آسیب جدی حفظ می کند. در نهایت باعث درخشندگی پوست شده و تشکیل خطوط کنار چشم ها و لب ها را محدود می سازد.

اگر پوست چرب دارید گلابی ها واقعا برای شما موثر خواهند بود. یک گلابی را له کنید و عسل را به آن اضافه کنید. از این خمیر سه بار در هفته به عنوان ماسک صورت استفاده کنید. مردمی که به آکنه مبتلا می باشند می توانند از خواص گلابی برای پوست استفاده کنند.

گلابی حاوی سطوح بالای ویتامین های حیاتی و مواد معدنی ضروری می باشد این میوه سیستم ایمنی را تقویت می کند. در نتیجه پوست قادر به مبارزه با آکنه، جوش و انواع دیگر عفونت های پوستی می باشد.

گلابی نه تنها برای پوست های چرب مناسب می باشد بلکه هم چنین برای پوست های خشک مفید می باشد. حاوی لوسیون طبیعی پوست می باشد که به تعادل محتوی آب موجود در پوست کمک می کند و رطوبت طبیعی آن را حفظ می کند.

مصرف منظم آب گلابی صورت شما را صاف می سازد. آنزیم های طبیعی موجود در میوه آن را به عامل شست و شوی عالی تبدیل می کند. به راحتی می توانید از شر سلول های مرده پوست رهایی یابید. گلابی ها هم چنین برای لب ها بدلیل وجود اسید لاکتیک موجود در عصاره آن عالی می باشند. محتوی اسید موجود در میوه سلامت سلول های لب شما را حفظ می کند.

ویژگی های ضد تورمی گلابی ها باعث شده این میوه به عنوان داروی زیبایی عمل کند. مصرف گلابی یا استفاده از محصولات آرایشی زیبایی حاوی عصاره آن هیچ واکنش حساسیتی ایجاد نمی کند.

گلابیسلامت سیستم عصبی

یک گلابی با اندازه متوسط حدودا ۱۵ درصد از نیاز روزانه ما به مس را تامین می کند. مس ماده معدنی ضروری مورد نیاز برای سلامت سیستم عصبی مرکزی می باشد. یون مس مسئول قوی سازی یا ضعیف سازی سیناپس های عصبی می باشد. این تغییرات بر توانایی یادگیری و حافظه ما تاثیر می گذارد. آنتی اکسیدان و کورستین یافت شده در گلابی ما را در برابر اختلال آلزایمر حفظ می کند.

پیشگیری از سرطان ها

خواص گلابی خطرات ابتلا به سرطان را نیز کاهش می دهد. فیبر موجود در گلابی با اسید ثانویه صفراوی ترکیب می شود. مقدار زیاد اسید صفراوی ثانویه خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد.

گلابی با ترکیب با اسیدهای ثانویه صفراوی خطر سرطان را کاهش می دهد. اسید هیدورکسینامیک موجود در گلابی ها از سرطان ریه و معده پیشگیری می کند. کورستین آنتی اکسیدان موجود در پوست گلابی نیز از سرطان پیشگیری می نماید.

سلامت قلب با مصرف گلابی

گلابی ها مثل گریپ فروت منبع غنی از گلوتاتنین یک آنتی اکسیدان می باشند که فشار خون بالا را کنترل می کند و خطرات سکته را کاهش می دهد. گلابی حاوی پتاسیم یک ماده معدنی می باشد که سلامت قلب را حفظ می کند. کورستین از آسیب به عروق که می تواند منجر به اختلالات قلبی شود پیشگیری می کند. سطوح بالای پکتین کلسترول موجود در بدن را کاهش می دهد.

گلابی ها منبع خوبی برای ویتامین B2, C, E می باشند. حاوی مواد معدنی مثل مس، آهن، منگنز، کلسیم، پتاسیم، منیزیوم، سولفور و کلورین در مقادیر اندک می باشد.

هم چنین منبع خوبی از پکتین فیبر محلول در آب می باشد. گلابی هم چنین حاوی سه گروه فلاونوئید ها و آنتی اکسید سیانین در مقادیر زیاد می باشد. که باعث می شود خواص گلابی از ارزش بالاتری برخوردار شود.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.