تغذیه مناسب برای حفظ سلامتی و تناسب اندام

در دنیای امروز، وزن ایده آل یکی از چیزهایی است که تقریبا اکثر افراد به آن توجه میکنند و دوست دارند اندامی متناسب داشته باشند؛ اما استفاده از فست فودها و رژیم های غذایی نامناسب باعث شده که افراد به سختی بتوانند به وزن مناسب دست پیدا کنند.

0

در مورد کاهش وزن باید بگویم که هدف از کاهش وزن در بیشتر مواقع از دست دادن بافت چربی است، زیرا آنچه به عنوان پروزنی یا چاقی شناخته میشود، تجمع توده چربی اضافی است؛ بنابراین آنچه مهم است توزیع متناسب توده چربی در بدن است و سرعت کاهش وزن، نحوه کاهش وزن و نوع رژیم غذایی و تغذیه باید به گونه ای باشد که در درازمدت یا کوتاه مدت با یکدیگر همسو باشند و فقط بافت های اضافی چربی از بین بروند، نه دیگر بافتهای مهم بدن.

 

خصوصیات یک تغذیه مناسب

در تغذیه سالم، تنوع، تعادل و تناسب وجود دارد و یک برنامه غذایی مناسب که همه گروه های غذایی در آن وجود دارند، می تواند مناسب باشد. نکته مهمی که در این میان وجود دارد، این است که هرگز به خاطر رژیم نباید یک گروه غذایی را جایگزین گروه دیگر کرده یا گروهی از مواد غذایی را حذف کرد؛ بنابراین باید با استفاده از یک رژیم مناسب غذایی و در درازمدت به کاهش وزن دست پیدا کنید.

هدف، کیفیت زندگی است

مشکل انباشت توده چربی و مسائل متعاقب آن در طول زمان رخ میدهد و نمی توان با سرعت آب رفته را به جوی بازگرداند و از دست دادن سریع وزن در هر مقیاسی از چاقی برای همه افراد مشکل ساز می شود. از طرفی نمی توان با وزن های بسیار بالا هم انتظار لاغری های سریع و بدون در خطر افتادن سلامتی را داشت، ولی می توان وزن را تا حدودی کم کرد؛ با این هدف که سلامتی به بدن بازگردد.

در حقیقت، هدف باید کیفیت زندگی باشد، زیرا عوارض کاهش وزن های شدید بسیار متعدد است و خود میتواند عاملی باشد که کیفیت زندگی افراد را تهدید کرده و شخص را در معرض بیماری های جدی همچون سنگ کیسه صفرا، تحلیل بافت ماهیچه ای، اختلال در متابولیسم و سوخت و ساز بدن، کم خونی، پوکی استخوان و عوارض زودرسی همچون ریزش مو، یبوست و عوارض ناشی از یبوست مانند شقاق و بواسیر و در مواردی هم میتواند منجر به نارسایی کبدی قرار دهد.

 

تغذیه سالم

نقش مکمل های غذایی

همان طور که از نامش پیداست، این مکمل ها رژیم غذایی را تکمیل میکنند. اگر برنامه غذایی یک فرد، تغذیه سالم باشد و از گروه های غذایی بنا به نیاز غذایی فرد گنجانده شود، نیاز به مصرف مکمل نیست.

نیاز به دریافت مکمل های غذایی در برخی گروه های سنی و جنسی مانند نوزادان شیرخوار، مادران باردار و شیرده و دختران در سن بلوغ وجود دارد.

مکمل ها تامین بخشی از نیازها را برعهده دارند؛ به همین خاطر است که هر روز مکمل های جدیدی می آیند که ترکیبات مشابهی هم دارند. اگر برنامه غذایی درست باشد، نیازی به مصرف مکمل ها نیست، ولی عموم مردم از آن استقبال میکنند و تا کپسولی را قورت ندهند، باورشان نمی شود که تامین مواد موردنیاز در بدنشان صورت گرفته است. باید دقت داشت که این مکمل ها، با هم تداخل نداشته باشند.

 

استفاده از قرص های چربی سوز یک سراب است!

متاسفانه در حال حاضر در بیشتر کلاس های ورزشی، افراد را ترغیب می کنند که از قرص های چربی سوز برای کاهش وزن استفاده کنند که این کار اصلا درست نیست و تنها یک محل درآمد برای افراد سودجو است. تا به امروز در علم پزشکی و تغذیه هیچ قرص یا آمپولی کشف نشده که به کاهش وزن، آن هم در اسرع وقت، کمک کند و ما تنها با کالری سوزی میتوانیم به هدف کاهش وزن برسیم. این قرص ها هیچ معجزه ای نمی کنند.

کمبود مواد مغذی با بدن چه می کند؟

کمبود مواد مغذی در بدن به عوامل مختلفی از جمله سن، جنس و نوع تغذیه بستگی دارد. کمبود هریک از ریزمغذی ها مانند زینک، آهن یا… تبعات مختلفی را به همراه خواهد داشت؛ البته کاهش و افزایش این مواد غذایی باید در کنار هم قرار گیرد و آمیزه ای از آن برای سلامت بدن می تواند مفید باشد؛ یعنی ممکن است در بدن فردی میزان درشت مغذی ها بالا و ریز مغذی ها پایین باشد و بالعکس.

کمبود کربوهیدرات یا پروتئین و چربی نیز می تواند عوارض بالینی در پی داشته باشد. پیروی از یک تغذیه سالم برای توازن این مواد مغذی ضروری است.

 

منبع: گردآوری اختصاصی توسط وبسایت هربالیا

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.