خواص عرق گل نسترن و کاربرد آن در رفع افسردگی و بی خوابی

گل نسترن جزء خانواده رزهای وحشی است که به صورت درختچه می روید. این گل در سه رنگ سفید، سفید مایل به گلی و قرمز کم رنگ موجود است.

0

گل نسترن جزء خانواده رزهای وحشی است که به صورت درختچه می روید. این گل در سه رنگ سفید، سفید مایل به گلی و قرمز کم رنگ موجود است. از زمان های قدیم این گل برای مصارف دارویی و درمانی مورد استفاده قرار گرفته است.

در طب سنتی استفاده از عرقیات مختلف کاربرد گسترده ای داشته است. از جمله عرق گیاهان دارویی که هم چنان نیز مورد استفاده قرار میگیرد عرق کاسنی، عرق بهار نارنج و نیز عرق گیاه نسترن است. میوه این گیاه خواص دارویی دارد. گل نسترن سرشار از ویتامین C و آنتی اکسیدان می باشد.

در ایران به خاطر خواص دارویی این گیاه از آن برای شربت، چای و مربا استفاده می کنند. هم چنین در بعضی از مناطق ایران نیز از میوه این گل برای چاشنی غذا استفاده می شود.

در طب سنتی نیز خواص دارویی بی شماری برای گل نسترن ذکر شده است. مصرف عرق و دمنوش این گل برای درمان و بهبود بسیاری از بیماری ها مفید است.

عرق این گل طبعی گرم و میوه آن طبیعتی گرم و خشک دارد. از جمله خواص عرق نسترن می توان به مواردی مثل مقوی اعصاب، مقوی قلب، درمان ناراحتی های معده، رفع ورم کلیه، تصفیه کردن خون، درمان اسهال، رفع کننده اسکوربوت اشاره کرد. در ادامه ی این مطلب به خواص عرق نسترن می پردازیم.

خواص عرق نسترن در درمان بیماری ها

رفع افسردگی، بی خوابی و مقوی اعصاب

رفع افسردگی از دیگر خواص عرق نسترن می باشد. زیرا این گل حاوی ترکیباتی است که منجر به حس شادی و نشاط در شخص می شوند. علاوه بر این مشکلات کم خوابی و بی خوابی را رفع و سیستم عصبی را نیز تقویت می کند.

می توان از عرق این گل در چای و شربت استفاده کرد. برای تهیه شربت ابتدا به یک لیوان آب، یک چهارم لیوان عرق این گل را اضافه کنید. سپس آن را با عسل شیرین کرده و میل کنید. در طی روز چند لیوان از این شربت را بنوشید.

میوه ی گل نسترندفع کننده سنگ های مثانه و کلیه و پیشگیری از ایجاد آن ها

دفع سنگ مثانه و سنگ های کلیوی و پیشگیری از ایجاد آن ها یکی از مهم ترین خواص عرق نسترن می باشد.

پزشکان طب سنتی برای رفع ناراحتی ها و امراض مجاری ادرار عرق این گل را تجویز می کنند. هم چنین از این عرق برای درمان نفریت و قولنج هم استفاده می شود.

هم چنین مصرف دم کرده میوه نسترن نیز برای دفع سنگ های کلیوی و سنگ مثانه هم موثر است. ابتدا به ۳۰۰ سی سی آب خنک و سرد، ۱۵ گرم میوه گل نسترن اضافه کنید. بعد از این که به جوش آمد، آن را به مدت ۱۵ دقیقه دم کرده و قبل از وعده ی غذایی یک لیوان از آن را بنوشید.

درمان بیماری ها و ناراحتی های معده

یکی از مهم ترین فواید و خواص عرق نسترن کمک به درمان بیماری ها و ناراحتی های دستگاه گوارش است. این عرق کمک به رفع زخم معده کرده و معده را هم تقویت می کند.

عرق نسترن دردهای معده را با بر طرف کردن انقباض ماهیچه های داخل معده، درمان می کند. برای این منظور روزانه یک فنجان از عرق نسترن را مصرف کنید. هم چنین این عرق تاثیر به سزایی در بهبود بیماری های روده هم دارد.

تصفیه کردن خون و مقوی قلب

خاصیت های تصفیه کنندگی خون و تقویت کننده قلب و کمک به رفع طپش قلب از خواص دارویی عرق نسترن می باشند. می توان به جای عرق از میوه گل نسترن هم استفاده کرد.

ابتدا به ۳۰۰ سی سی آب خنک، ۱۰ گرم میوه گل نسترن را اضافه کنید. بعد از گذشت ۳ ساعت که خیس خورد، آن را به جوش آورده به مدت ۵ دقیقه با حرارت ملایم جوشانده و بعد به مدت ۱۵ دقیقه آن را دم کنید. روزانه سه فنجان از این دمنوش را میل کنید.

گل نسترنروش استفاده از عرق نسترن برای درمان بیماری ها

به طور کلی برای درمان بیماری های ذکر شده در بخش های قبلی روزانه ۱ تا ۲ فنجان از عرق نسترن را مصرف کنید. هم چنین می توان از شربت آن هم که پیشتر توضیح داده شد، استفاده کرد.

برای بهره مندی بیشتر از خواص عرق نسترن بهتر است قبل از خواب و یا صبح زود، قبل از طلوع آفتاب از آن استفاده کنید. البته می توان قبل از وعده های غذایی هم از عرق این گل استفاده کرد.

به طور کلی برای تهیه دمنوش نسترن برای رفع بیماری ها ابتدا یک تا سه قاشق غذا خوری از میوه خرد شده گل نسترن را در مقداری آب جوش ریخته و اجازه دهید به مدت ۲۰ دقیقه در همان حال بماند. سپس دمنوش را صاف کرده و میل نمایید.

روزی سه فنجان از این دمنوش را به صورت تازه مصرف کنید. گفتنی است مقدار میوه می تواند روزانه تا ۱۲ گرم باشد.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.