سوالات مناسب و نامناسب در جلسه خواستگاری

چه سنتی آشنا شده باشید و چه مدرن، بخش مهمی از شناختی که به ویژه در جلسات اول میتوانید از طرف مقابل به دست بیاورید، از راه گفت وگو و سوال پرسیدن به دست می آید.

0

در بسیاری از خانواده ها، سیستم آشنایی سنتی است و دختر و پسر عمدتا در خانه باهم به گفت و گو می نشینند و به اصطلاح سنگهایشان را وا میکنند. در بعضی دیگر، بخش بیشتری از کار به عهده خود جوانها گذاشته میشود و ممکن است خیلی از صحبت ها پیش از خواستگاری رسمی، انجام شود. در هردو صورت، قوانینی وجود دارد که به شما میگوید چه سوالاتی در کدام مرحله آشنایی مناسب و چه سوالاتی نامناسب است.

 

در جلسه خواستگاری حساب شده پیش بروید

اگر بخواهیم دوران آشنایی را (چه سنتی و چه غیر آن) به سه مرحله تقسیم کنیم، در مرحله اول شناخت سطحی، در مرحله دوم شناخت میانی و در مرحله آخر شناخت عمیق حاصل می شود.

طول مدت هر کدام از این مرحله ها هم به نوع آشنایی و ارتباط دو طرف و شرایط آنها بستگی دارد. در بعضی از خانواده ها، مدت آشنایی نمی تواند بیشتر از چند جلسه خواستگاری به طول بینجامد و در این شرایط ، بار و اهمیت هر جلسه بیشتر می شود. مسلم است که این، شیوه درستی نیست؛ ولی اگر در چنین شرایطی قرار گرفتید، لازم است اهمیت گفت و گوها و جلسات را درک کنید و بادقت سوال هایتان را انتخاب کنید تا هم زمان را از دست ندهید، هم عجولانه رفتار نکنید و همه چیز را به هم نزنید.

در بسیاری از ازدواج های امروزی، مدت زمان مشخصی برای آشنایی پیش از ازدواج مشخص نمی شود؛ یعنی دختر و پسر آشنا می شوند و ممکن است حتی تا چند سال این روند ادامه پیدا کند! این هم روشی نادرست برای آشنایی پیش از ازدواج است؛ چرا که از جایی به بعد، دیگر ادامه ارتباط به همان سبک نمی تواند به شناخت بیشتر منجر شود و صرفا وقت تلف کردن و معطلی است و افزایش وابستگی فقط باعث بدتر شدن اوضاع می شود.

اگر در میان این نوع از آشناییها هستید، بهتر است مدت زمانی حدودی را برای خودتان مشخص کنید و بکوشید تا پایان آن، از هم شناخت کافی به دست آورید. وقتی به نقطه ای رسیدید که احساس کردید ادامه این رابطه دیگر به منظور شناخت متقابل نیست و بیشتر جنبه احساسی دارد، زمانش است که ادامه کار را به دست خانواده ها یا مشاور بسپارید.

مراسمات خواستگاری

مرحله اول: شناخت سطحی

اینکه کدام جلسات آشنایی در کدام مراحل گنجانده می شوند، قطعی نیست و به طول مدت آشنایی و کیفیت ارتباط شما با طرف مقابلتان بستگی دارد.

گاهی سه چهار جلسه اول هنوز به شناخت های سطحی میگذرد و گاهی در همان اولین جلسه، افراد وارد شناخت های میانی می شوند. با این حال، روندی کلی وجود دارد که به شما کمک میکند گفت وگو های جلسات آشنایی را بهتر مدیریت کنید و بفهمید اوضاع دارد چطور پیش می رود. جلسه اول آشنایی: «من را می خواهی یا نه؟»

جلسه اول، جلسه شناخت سطحی است. هدف شما در اولین دیدار این است که طرف مقابل را برانداز کنید و در این مورد تصمیم بگیرید که آیا میخواهید با او بیشتر آشنا شوید یا نه.

بر همین اساس، سوالات جلسه اول هم بیشتر درباره موضوعات نسبتا سطحی است؛ البته به این معنا نیست که جلسه اول کلا هدفی ندارد و باید در آن فقط حرف های خوب بزنید و وقت کشی کنید.

 

اولین دیدار اصولا مهم ترین جلسه به شمار می رود و باید در آن خیلی حواستان باشد که چه تاثیری روی طرف مقابل میگذارید. از سوی دیگر، در این جلسه می توانید اطلاعات ناب و معتبری را درباره طرف مقابل به دست بیاورید؛ چرا که هنوز او خودش را با شما سازگار نکرده و بر اساس خواسته های احتمالی شما تغییر نداده است.

نکته: اگرچه شناختی که از جلسه اول به دست می آورید، دست اول و به قولی، «اورجینال» است، ولی در این جلسه معمولا عواملی وجود دارد که ممکن است به راحتی شما را به اشتباه بیندازد؛ مانند استرس زیاد، فعال بودن تعصبات و پیش داوری ها براساس ظاهر طرف مقابل، نامناسب بودن شرایط محیطی و خیلی چیزهای دیگر، به همین دلیل است که کارشناسان توصیه می کنند تصمیم نهایی را به جلسات بعد موکول کنید.

هشدار: اگر در جلسه اول از طرف مقابل خوشتان آمد، برای ادامه آشنایی اقدام می کنید. اگر از او خوشتان نیامد، اما بدتان هم نیامد، باز هم آشنایی را ادامه می دهید؛ اما اگر از او بدتان آمد، به ویژه اگر آقا هستید، از ادامه آشنایی چشم پوشی کنید، چون تجربه نشان میدهد احساس آقایان اغلب یکسان باقی می ماند و امید چندانی به تغییرات بعدی وجود ندارد. اگر خانم هستید، در صورت تمایل می توانید یک فرصت دیگر به خودتان و طرف مقابل بدهید؛ شاید خدا خواست و احساس بهتری در شما ایجاد شد!

 

پرسش های مناسب برای جلسه اول خواستگاری:

 • شغل شما چیست؟
 • چند برادر و خواهر دارید؟
 • کدام دانشگاه درس خوانده اید؟
 • اوضاع درس چطور بود؟ به چه شهرها/ کشورهایی سفر کرده اید؟
 • بیشتر سحرخیز هستید یا شب بیدار؟
 • تفریحات و سرگرمی هایتان چیست؟
 • درونگرا هستید یا برون گرا؟
 • احساساتی هستید یا عقل مدار؟ و آرزو داشتید چه کاره شوید؟
 • غذا، کتاب، سفر، ورزش، آدم، هر چیز دیگر مورد علاقه تان چیست؟

همان طور که می بینید، پرسش های جلسه اول از مسائل بسیار سطحی مثل شغل و خانواده و … آغاز می شود و به تدریج و خود به خود وارد مسائل کمی عمیق تر می شود.

این ها مسائلی امن و بی خطر است که پاسخ دادن به آنها نیاز به زمان زیادی ندارد، وارد حوزه های پرچالش و مستعد بروز سوء تفاهم نمی شود و از تابوها و نگفتنی ها، بسیار فاصله دارد و از آن مهم تر، می تواند آغازگر خوبی برای گفت وگو باشد و شما را از سکوت نجات دهد؛ مگر اینکه واقعا در برقراری ارتباط مشکل داشته باشید که این مسئله نیاز به مهارت آموزی دارد.

بعضی سوالات هم هستند که هرچند بدون منظور و برای فرار از سکوت آنها را مطرح کرده اید، اما اغلب باعث می شود در همان جلسه اول، فاتحه رابطه شما خوانده شود!

خواستگاری کردن

 

پرسش های مرگبار جلسه اول خواستگاری:

 • خانه مال خودتان است؟
 • رابطه تان با جنس مخالف در چه حد بوده است؟
 • چرا تا الان ازدواج نکرده اید؟ درآمدتان چقدر است؟
 • به کارکردن زن بیرون از خانه اعتقاد دارید؟
 • چقدر به خانواده وابسته هستید؟ نظرتان درباره من چیست؟
 • و…

 

موضوعاتی که هرگز نباید در جلسه اول خواستگاری مطرح شوند:

برای اینکه بهتر بتوانید گفت وگوی جلسه اول را مدیریت کنید و به خوبی و خوشی آن را به پایان برسانید، به نفعتان است از این حوزه ها تا می توانید فاصله بگیرید:

مسائل مالی: حرف از مسائل مالی در آغاز آشنایی، شما را یک موجود سودجو و منفعت طلب نشان میدهد که در ازدواج دنبال پول طرف است.

مسائل سیاسی: بهتر است دور این مسائل را خط بکشید؛ خودتان می دانید چرا!

مسائل زناشویی: حرف از گرم مزاجی و سردمزاجی یا مسائل مربوط به روابط زناشویی در اوایل آشنایی کاملا به دور از ادب است.

مسائل مذهبی: بدترین سوال این است: آیا شما مذهبی هستید؟ واقعیت این است که تعریف هرکس از مذهب با دیگری فرق دارد و این موضوعی است که بهتر است به شکل غیرمستقیم از بطن صحبت ها و رفتارهای فرد کشفش کنید.

عیب و نقص یا بیماری: اگر کسی را می شناختید که هیچ عیب و نقص و بیماری در خود و خانواده اش وجود نداشت، می توانید در جلسه اول این موضوع را مطرح کنید!

روابط قبلی: البته که شما پیش از اینکه با کسی آشنا شوید، باید بدانید که ازدواج قبلی داشته یا اصلا مجرد هست یا نه؛ ولی اگر هنوز نمی دانید و از لابه لای حرف هایش نتوانستید بفهمید، بهتر است یا این سوال را به جلسه بعد موکول کنید و یا بعد از جلسه، از دوستان و آشنایان مشترک جویای آن شوید. در مورد روابط با جنس مخالف، بهتر است موضوع را برای جلسات بعد بگذارید.

 

خواستگار

مرحله دوم: شناخت میانی

اغلب ازدواج ها در این مرحله اتفاق می افتد. در مرحله دوم شناخت، شما در این حد اطمینان دارید که تاحدی همدیگر را می شناسید و به دل هم نشسته اید. این اطمینان به شما فرصت بیشتری می دهد که وارد موضوعات کمی عمیق تر بشوید، در صورت لزوم فرصت دفاع از خود و توضیح کافی درباره دیدگاه هایتان داشته باشید و کمی از پیش داوری ها فاصله بگیرید و خود واقعی همدیگر را بهتر ببینید.

همان طور که گفتم، نمیشود مراحل آشنایی را با مقیاسی دقیق از هم جدا کرد، بلکه این مراحل به نرمی و گاهی بدون اینکه متوجه باشید پشت سرهم می آید و رابطه را وارد عمق بیشتر می کند. مرحله میانی هنوز جای مطرح کردن سوالات خیلی عمیق یا خیلی چالشی نیست؛ همچنین، دست کم در آغاز این مرحله همچنان نباید سراغ موضوعات تابو بروید.

 

پرسش های مناسب مرحله دوم آشنایی

 • بهترین / بدترین خاطره دوران کودکی تان چیست؟
 • در زندگیتان با چه کسی از همه صمیمی تر هستید؟
 • چه شد که تصمیم به ازدواج گرفتید؟
 • برای آینده چه برنامه ها و آرزوهایی دارید؟
 • از ازدواج و رابطه چه انتظاراتی دارید؟
 • از روابط قبلی تان چه تجربیاتی به دست آورده اید؟
 • از مسیر شغلی تان تا اینجا چه تجربیاتی به دست آورده اید؟
 • در خانواده شما چه رسم و رسومات خاصی وجود دارد؟
 • سبک دین داری شما چگونه است؟
 • نقش زن و مرد را در ازدواج چطور می بینید؟

 

مرحله سوم: شناخت عمیق

بسیاری از مسائل و حرفها در عمق وجود افراد هست که بیشتر مردم بدون آگاهی از آنها وارد ازدواج می شوند و اشکال چندانی هم ندارد. بسیاری از این موارد، حتی برای خود فرد هم شناخته شده نیست؛ با این حال، هرچه شناخت شما از همدیگر پیش از ازدواج عمیق تر شود، بهتر می توانید با هم ارتباط برقرار کنید و معیارهای معتبرتری برای تصمیم گیری هایتان دارید.

عمیق شدن در طرف مقابل از همان مرحله آشنایی میانی آغاز می شود و به تدریج به این مرحله می رسد. اینها بعضی از پرسش هایی است که میتواند شروع کننده شناخت عمیق شما از هم باشد؛ به شرطی که در زمان و مکان و شرایط درست به کار رود و اگر شرایط مناسب نباشد، اینها فقط پرسشهایی کلیشه ای خواهند بود که پاسخ هایی کلیشه ای به دنبال دارند.

دریافت پاسخ جامع و کامل و کاربردی برای این نوع سوالات، به وجود احساس امنیت کافی در رابطه نیاز دارد.

 

مراسم خواستگاری

 

پرسشهای آغازگر شناخت عمیق در خواستگاری

 • بزرگ ترین ترس شما در زندگی چیست؟
 • اگر به گذشته بر می گشتید، کجای زندگی تان را جور دیگری میساختید؟
 • تا به حال شده از یکی از عزیزانتان نفرت پیدا کنید یا بخواهید کسی از صفحه روزگار محو شود؟
 • بزرگ ترین حسرتتان در زندگی چیست؟
 • چه کاری هست که اگر همه چیز جور بود و هیچ مانعی سر راهتان نبود، دوست داشتید انجام دهید؟
 • به نظرتان، شما برای چه هدفی به دنیا آمده اید؟
 • نقش خدا را در زندگی تان چطور می بینید؟
 • به نظرتان پدر و مادر شما ته دلشان دوست داشتند به جای شما فرزند دیگری داشتند؟
 • بزرگ ترین نقطه ضعف / نقطه قوت خودتان را در چه می بینید؟
 • اگر انتخاب را به شما می دادند، دوست داشتید جای چه کسی باشید؟
 • اگر اختیار هستی را به دست شما می سپردند، چه تغییراتی در جهان ایجاد می کردید؟
 • و…

 

نکته مهم:

هرگز برای جلسات خواستگاری یا آشنایی، لیست سوال دست نگیرید و مثل مامورین پلیس رفتار نکنید و هرگز به چارچوبی که از قبل در ذهنتان آماده داشته اید، نچسبید. بگذارید رابطه روند طبیعی خودش را داشته باشد و هرگاه احساس کردید گفت وگو دارد از مسیر مطلوب خارج میشود، مداخله کنید.

از به میان آمدن موضوعاتی که می تواند شما را به شناخت بهتر و طبیعی تر برساند، استقبال کنید.

 

منبع: گردآوری اختصاصی توسط وبسایت هربالیا

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.