روش های خانگی و کم هزینه ی مراقبت از موهای رنگ شده

اغلب خانم ها تمایل دارند تغییرات اساسی به ظاهر خود بدهند و جذاب و زیباتر به نظر برسند و ترجیح می دهند هر چند وقت یک بار موهای خود را رنگ کنند.

0

اصول مراقبت از موهای رنگ شده:

اغلب خانم ها تمایل دارند تغییرات اساسی به ظاهر خود بدهند و جذاب و زیباتر به نظر برسند و ترجیح می دهند هر چند وقت یک بار موهای خود را رنگ کنند.

کاشت مژه یا گونه می توان به میزان زیادی ظاهر فرد را تغییر داده و آن را زیباتر کند. البته این که کجا و به چه شیوه ای این کار را انجام می دهید هم بسیار مهم است. در هر صورت غرض از طرح این موضوع این است که ایجاد تنوع و تغییر در ظاهر اصلا چیز بدی نبوده و در برخی موارد می تواند باعث نشاط و شادابی در فرد هم گردد.

رنگ کردن گیسوان یک سری مراقبت های قبل و یک سری مراقبت های بعد از آن دارد یعنی شما باید قبل از این که اقدام به استفاده از رنگ های شیمیایی نمایید شرایط لازم را در گیسوان تان ایجاد کنید و بعد از این کار هم مراقبت های لازم را به عمل آورید که بیشترین زیبایی و کمترین آسیب ایجاد شود. اغلب این مراقبت ها نیاز به هزینه های سنگین و صرف وقت زیاد ندارد و فقط کافی است کمی حوصله داشته باشید

قبل از رنگ کردن از سالم بودن موها مطمئن باشید.

گیسوانی که رنگ می شوند عموما به خاطر مواد شیمیایی که در رنگ موها وجود دارد دچار آسیب های جزیی و گاهی کلی می شوند و اگر این آسیب ها از قبل هم وجود داشته باشد باعث خراب شدن و نامناسب شدن ظاهر آنها می گردد و اسیب های جدی وارد می کند بنابراین قبل از استفاده از هر رنگی به موهایتان رسیدگی کنید یعنی از موخوره نداشتن و خشک نبودن آن مطمئن شوید .
زلف هایی که موخوره دارند یا بسیار خشک هستند، آسیب پذیر ترند. از یک مرطوب کننده مناسب و یک شامپو تقویت کننده خوب که به موهای تان ویتامین و مواد مغذی برساند استفاده نمایید و بعد از این که از سلامت آن ها مطمئن شدید اقدام به دکلوره یا تغییرات دیگر کنید.

ماسک موقبل از رنگ کردن موها از ماسک استفاده نمایید.

استفاده از ماسک باعث می شود لطافت و رطوبت به بافت و سلول های پوست سر برگردد و آن ها را سالم و شاداب کند در نتیجه مقاومت بیشتری در مقابل مواد شیمیایی خواهند داشت و آسیب کمتری خواهند دید. استفاده از ماسک تخم مرغ و توت فرنگی می تواند آن ها را نرم و لطیف کرده و برخی آسیب ها مانند خشکی و مو خوره را کاهش دهد.

یک هفته قبل از رنگ کردن از ماسک های طبیعی استفاده کنید و از شامپوهای شیمیایی و آن هایی که زیاد قلیایی یا اسیدی هستند استفاده ننمایید .

رنگ موهای موجود در بازار را بشناسید.

برخی افراد فقط به نظر آرایشگر خود اکتفا کرده و خودشان شناختی از رنگ ها و مارک و ترکیبات آن ها ندارند. بهتر است قبل از انجام این کار رنگ موهای متنوع در بازار را شناخته و از ترکیبات و اثرات آن مطمئن شوید و از نمونه ای استفاده کنید که بیشتر با سر شما سازگار است. قطعا بعد از چند بار انجام این کار می توانید خودتان در مورد نحوه انتخاب و استفاده از برند ها و محصولات مختلف و مناسب و کم ضررتر تصمیم گیری نمایید .

مراقبت های بعد از رنگ کردن موها:

بعد از رنگ کردن موها از نرم کننده های خاص استفاده کنید.

نور مستقیم خورشید می تواند به فیلیکول ها ساقه آسیب رسانده و آن ها را سست و ضعیف کند و همین امر می تواند باعث کاهش قطر و ریزش زلف ها گردد .موهایی که رنگ شده اند در این خصوص آسیب بیشتری می بینند و شکننده تر می شوند برای جلوگیری از این عارضه از مرطوب کننده حاوی ضد آفتاب استفاده کنید و انها را همیشه مرطوب نگه دارید .

اشعه های موجود در نور آفتاب علاوه بر آسیب های گفته شده رنگ ظاهری گیسوان را تغییر می دهند و آن ها را کم رنگ تر می نمایند. استفاده از ضد آفتاب از این مشکل جلوگیری می کند.

ضد آفتاب چه برای پوست باشد و چه برای موها می تواند لایه مقاوم خوبی در برابر اشعه های مضر نور آفتاب ایجاد کرده و نقش محافظت کننده مناسبی ایفاء نماید.

آب داغ دشمن موهای رنگ شده است.

آب داغ برای هر نوع و هر جنس مویی مضر است و باعث می شود ریشه های آن تحت تاثیر قرار گرفته و آسیب جدی ببیند.

در اثر تماس با آب داغ فیلیکول ها از بین رفته و سلول ها و کلاژن های موجود در آن هم سست و ضعیف می شنوند و توانایی ساخت سلول های جوان را از دست می دهند. علاوه بر آن آب داغ باعث خشک شدن زلف ها می گردد.

از آنجایی که گیسوان رنگ شده به دلیل ترکیب شیمیایی رنگ ها خود به خود خشک تر می شوند استفاده از آب داغ این مشکل را حادتر می نماید.

برای شست و شو همیشه از آب ولرم استفاده کنید و از چنگ زدن و فشار زیاد به زلفهای تان پرهیز نمایید. چون آن ها را تحریک به ریزش خواهید کرد . بهترین حالت برای شست و شوی آن ها آب ولرم و ماساژ ملایم پوست سر است و این کار اگر با نوک انگشتان انجام شود تاثیر بهتری خواهد داشت .

موبه موهای رنگ شده غذا برسانید.

هر عضو و اندامی از بدن چه داخلی باشد چه عضو بیرونی نیاز دارد که مواد مغذی لازم برای رشد و بقای خود را دریافت کند. بخشی از این مواد مغذی از طریق رژیم غذایی و غذاهایی که می خوریم تامین می شود و بخشی دیگر را می توانیم از طریق ماسک ها و شوینده های تقویت کننده به آن ها برسانیم.

مواد غذایی و میوه ها و سبزیجاتی که حاوی منیزیم و پتاسیم و ویتامین هستند می توانند تغذیه مناسبی برای زلف ها باشند با خوردن این مواد بخش زیادی از نیاز آن ها تامین می شود.

علاوه بر این می توانید از ماسک های طبیعی برای غذا رسانی به موهای تان استفاده نمایید و یا این که با استفاده از شامپو ها و تقویت کننده های گیاهی که از برند و خاصیت آن ها اطمینان دارید این کار را انجام دهید .

برای شستن موهای رنگ شده از شامپوهای معمولی استفاده نکنید سعی کنید این کار را با شامپوها و شوینده ها غنی شده و نرم کننده های ویتامینه انجام دهید تا علاوه بر کنترل آسیب های ناشی از رنگ ،گیسوان تقویت و قوی شده و استحکام پیدا کنند .

در هنگام استفاده از استخر موهای رنگ شده را مرطوب کنید.

اکثر استخر ها به دلیل این که نمی توانند به صورت مداوم آب مخازن خود را تخلیه کنند از ضدعفونی کننده های قوی مانند کلر به طور مرتب استفاده می نمایند.

این ضدعفونی کننده ها به شدت برای پوست و مو ضرر داشته و آن ها را زبر و خشن و خشک می نمایند. حالا اگر گیسوان تان را رنگ کرده باشید این خشکی و موخوره و زبری تشدید خواهد شد اگر می خواهید از استخر استفاده کنید حتما قبل از آن از مرطوب کننده های مناسب برای پوست و موهای تان استفاده نمایید تا کلر موجود در آب آسیب کمتری به آن ها برساند.

موهای رنگ شدهماسک موز و آووکادو و روغن زیتون برای موهای رنگ شده مفید است.

موز سرشار از سدیم و پتاسیم بوده و آووکادو هم از آنتی اکسیدان های بسیار قوی و زیاد تشکیل شده است. ترکیب این دو ماده مغذی باعث می شود یک تقویت کننده قوی ایجاد شده که برای پوست و سلول های کف سر بسیار مناسب است .

این ماسک را می توانید خیلی راحت و البته ارزان درست کنید فقط کافی است مقداری موز کاملا رسیده رو له کرده و با آووکادو له شده مخلوط نمایید برای این که ماسک بهتر و مقوی تری داشته باشید مقداری روغن زیتون هم به آن اضافه کنید تا این ماسک نقش مرطوب کننده هم داشته باشد و بعد با نوک انگشتان کف سر را با آن ماساژ داده و انتهای زلف ها را خوب با این مواد غنی کنید و بگذارید برای نیم ساعتی بماند بعد با آب ولرم و یک شوینده خیلی ملایم ماسک رو بشویید البته از چنگ زدن و فشار دادن زلف ها خودداری نمایید تا دچار زبری و شکنندگی نشوند .

از ماسک تخم مرغ و سس مایونز برای موهای رنگ شده استفاده کنید.

تخم مرغ سرشار از پروتیین بوده و مواد مغذی لازم به سلول ها را تامین می کند سس مایونز هم به علت چربی زیادی که دارد برای موهای خشک و شکننده بسیار مناسب بوده و آن ها را نرم و لطیف می کند.

موهایی که رنگ شده اند به لحاظ ظاهری و البته به لحاظ سلولی ممکن است دچار خشکی و شکنندگی شده باشند و این فرآیند به دلیل استفاده از مواد شیمیایی در رنگ ها کاملا طبیعی است.  برای از بین بردن این عوارض مقداری سس مایونز را در ظرف ریخته و با یک عدد تخم مرغ به خوبی مخلوط نمایید ماسک بدست آمده را با نوک انگشتان به کف سر و انتها و ساقه ها و تارهای گیسوان رنگ شده تان بمالید و به آرامی ماساژ داده و بگذارید برای چند دقیقه ای بماند بعد با یک شوینده خیلی ملایم و آب ولرم بشویید .

سشوار کشیدنموهای رنگ شده را کمتر سشوار بکشید.

به طور کلی سشوار به دلیل این که هوای گرم را به صورت قوی و با فشار به کف سر منتقل می کند می تواند باعث خشکی و شکننده شدن زلف ها گردد. برای جلوگیری از این امر سعی کنید گیسوان تان را با هوای ملایم و به صورت تدریجی خشک نمایید.

زلف هایی که رنگ شده اند به دلیل ترکیبات شیمیایی آسیب پذیر تر هستند و سشوار می تواند آن ها را خشک تر و آسیب پذیر تر و شکننده تر کرده و البته درخشندگی و شفافیت آن ها را هم از بین ببرد . سعی کنید با یک حوله نرم و خیلی آرام و به تدریج اب زلف هایتان را بگیرید و برای این کار عجله نکنید .

از شامپو مخصوص موهای رنگ شده استفاده کنید.

شامپوهای معمولی ممکن است مواد مغذی نداشته باشند و یا مواد مغذی آن ها به درد زلف ها رنگ شده نخورد برای همین توصیه می کنیم حتما از شامپوهای مخصوص استفاده نمایید. این شامپو ها حاوی مواد نرم کننده و مرطوب کننده و تقویت کننده هستند و ممکن است با انواع ویتامین ها و پروتیین ها هم غنی شده باشند.

سعی کنید از برند های خوب خرید کرده و در این مورد خسیسی نکنید چون ممکن است درمان های بعدی برای آسیب های ایجاد شده، از خرید یک شامپو از برند خوب برایتان گرانتر تمام شود .

در هنگام قاعدگی و بارداری موها را رنگ نکنید.

پزشکان توصیه می کنند خانم در هنگام بارداری به خصوص در ماه های نخست از رنگ مو استفاده نکنند چون مقداری از مواد شیمیایی موجود در آن وارد جریان خون شده و ممکن است جذب بدن جنین گردد و باعث بروز نقص های مادرزادی شود.

علاوه بر آن در دوران قاعدگی به دلیل این که تعادل و تناسب هورمون ها و ترشح آن ها بهم می ریزد این کار باید با صرف وقت بیشتری انجام شود که این امر می تواند به دلیلی زیاد ماندن رنگ رو سر آسیب جدی به زلف ها وارد نماید.

بنابراین توصیه می شود در هنگام بارداری و قاعدگی خانم ها این کار را انجام ندهند و این کار را به وقت مناسبی موکول نمایند. علاوه بر آن افرادی که بیماری قلبی یا سرطان دارند هم توصیه می شود اقدام به این کار ننمایند .

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.