سلامت روان در محیط کاری

سلامت روان محیط کار و تدابیر کارفرمایان در جهت افزایش آرامش و سلامت روان کارکنان، نه تنها محیط سالم و پرشوری فراهم می‌آورد؛ بلکه در افزایش کارایی و بهره‌وری موثر است

0

حدود یک سوم طول روز اکثر افراد در محیط کار سپری می‌شود و این روند تا بازنشستگی و گاهی پس از آن نیز ادامه دارد. محیط کار و نوع شغل یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در سلامت روان است.

بهداشت و سلامت روان محیط کار و تدابیر کارفرمایان در جهت افزایش آرامش و سلامت روان کارکنان، نه تنها محیط سالم و پرشوری فراهم می‌آورد؛ بلکه در افزایش کارایی و بهره‌وری موثر است.

محیط کار مسموم و منفی نه تنها منجر به اتلاف هزینه و انرژی شده؛‌ بلکه افراد را به سمت تنبلی، سستی و مشکلات روحی سوق می‌دهد.

سلامت روان در محیط کار چیست؟

 رعایت اصول بهداشت و سلامت روان به فرد در داشتن سازگاری، احساس آرامش، امنیت، رضایتمندی و به طور کلی ارتقای سلامت روانی و خودشکوفایی کمک کرده و او را از تعارضات و ناراحتی‌های روانی مانند اضطراب و افسردگی دور نگه می‌دارد.

 سلامت روانی عبارت از قابلیت ارتباط مناسب و هماهنگ با دیگران، تغییر و اصلاح محیط فردی و اجتماعی و حل تضادها و تمایلات شخصی به طور منطقی، عادلانه و مناسب. بنابراین نگرش‌ها و باورهای فردی و همچنین ویژگی‌های محیط پیرامون افراد در بهره‌مندی از سلامت روانی مطلوب تاثیرگذار است.

سلامت روانی محیط کار نیز به معنای مقاومت در مقابل به وجودآمدن پریشانی‌های روانی و اختلالات رفتاری در کارکنان سازمان و سالم سازی فضای روانی کار است. 

در واقع هدف بهداشت و سلامت روان در محیط کار ایجاد شرایطی است که منجر به اختلالات روانی در کارکنان نشود، کارکنان سازمان قادر به ایجاد روابط مطلوب با محیط کار و عوامل موجود در آن باشند، کارکنان احساس رضایت کنند و علاقمند به ادامه کار در آن سازمان باشند و هر یک از کارکنان نسبت به خود، رؤسا، همکاران خود و جایگاه خود در سازمان احساس مثبتی داشته باشند.

نکات مهم برای حفظ بهداشت و سلامت روان در محیط کار

 1. با توجه به زمانی که به کارتان اختصاص می دهید مهم است که محل کار سالم و رضایتمندانه ای داشته باشید تا سلامت جسمی و روانی تان به خطر نیفتد.
 2. اگر شما به هر دلیلی به این نتیجه رسیدید که نمی توانید شغل خود را عوض کنید، روی راه هایی که موجب ارتقا و پیشرفت در استعدادهای فعلی تان است، تمرکز کنید.
 3. اگر در محیط کاری ناسالم یا در موقعیتی هستید که نمی توانید پیشرفت کنید، شاید بهترین انتخاب تان پیدا کردن شغل دیگری است.
 4. یکی از راه های مقابله با استرس و حفظ سلامت روان، مدیریت زمان است.
 5. برای رهایی از استرس در برنامه روزانه خود زمانی را برای اقدامات سالمی مانند ورزش، پیاده روی، موسیقی، دوش آب گرم، تمرینات تنفس عمیق، معاشرت های اجتماعی و استفاده از تعطیلات و مرخصی ها اختصاص دهید.
 6. انطباق نداشتن شغل با توانایی های فرد، از موارد مهم در افزایش استرس و در نتیجه ایجاد اختلالات روانی مثل اضطراب است.
 7. رضایتمندی شغلی عبارت است از یک حالت هیجانی مثبت که نظر شخصی کارکنان را در مورد کار خود یا جو حاکم در محیط کار منعکس می کند.
 8. توصیه می شود مدیران در دوره های مشخص و به طور منظم جلساتی با هدف بررسی مشکلات کارکنان و شنیدن حرف های آنها برگزار کنند.
 9. یکی از معیارهای سلامت روان، داشتن احساس و روحیه بانشاط در محیط کار است که منجر به رضایت کلی از زندگی و کار می شود.
 10. همدلی کردن، قضاوت، سرزنش و پیش داوری نکردن از موضوعاتی است که در سلامت روان کارکنان موثر است.
 11. کارکنان می توانند از طریق استراحت منظم، دنبال کردن تمرینات ورزشی، فعالیت های جسمی، تحرک بدنی و رژیم غذایی سالم، سلامت روان و جسم خود را حفظ کنند.
 12. کارکنان زمانی می توانند به بالاترین . یکی از عوامل فشار روانی و اضطراب در محیط کار، افزایش شیفت های کاری است.
 13. استرس شغلی یکی از عوامل اساسی در کاهش بهره وری سازمان ها و ایجاد عوارض جسمی و روانی در کارکنان است.
 14. مهم ترین عواملی که به احساس رضایتمندی شخصی کمک می کند، کسب مهارت خودآگاهی است. نقاط ضعف و قوت و ارزش های خود را بشناسید و بیشتر از ظرفیت خود برنامه ریزی نکنید.
 15. روزی ۳۰ دقیقه و ۳ روز در هفته به ورزش مورد علاقه خود بپردازید و متناسب با ساعات کاری نظم ثابتی را در برنامه غذایی خود ایجاد کنید.
 16. یکی از نشانه های وجود سلامت روان در محیط کار، رضایتمندی شغلی است.
 17. با توجه به فعالیت جمعی و گروهی و پرهیز از فردگرایی در محیط های کار باعث افزایش احساس دلبستگی و حمایت روانی در افراد گروه می شود.
 18. مهم است که کارفرمایان، خودشان در مورد مسائل سلامت روان آموزش بگیرند تا برای پاسخ دادن به نیازهای کارمندان آمادگی داشته باشند.
 19. کیفیت روابط شما با همکاران عامل تعیین کننده مهمی در خصوص رضایت از شغل و محیط کار شماست.
شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.