خواص تاج خروس در طب سنتی و تاثیر آن در جلوگیری از پوکی استخوان

تاج خروس سرده‌ ای از گیاهان گل دار است که دارای ۶۰ گونه ی متفاوت می‌باشد. گل‌ های این گیاه به رنگ‌ های بنفش، قرمز و زرد است.

0

تاج خروس سرده‌ ای از گیاهان گل دار است که دارای ۶۰ گونه ی متفاوت می‌باشد. گل‌ های این گیاه به رنگ‌ های بنفش، قرمز و زرد است. بسیاری از اعضای این سرده ویژگی‌ ها و کاربردهای مشابهی با اعضای سرده سلوسیا دارند. گیاه تاج خروس باید در معرض نور کامل خورشید قرار بگیرد و خاکش نیز باید ماسه‌ای، زهکش و غنی باشد.

اگر چه چندین گونه در این سرده علف هرز محسوب می‌شوند، مردم در سراسر دنیا از گونه‌ های این سرده به عنوان سبزی، غلات و گیاه زینتی استفاده می‌کنند. سرشار از مواد معدنی مانند کلسیم، پتاسیم، آهن، مس، منیزیم، فسفر و منگنز است.

میزان مناسب پروتئین و لیزین موجود در این گیاه برای سلامت موها و ناخن‌ها مفید است. گیاه تاج خروس باعث کاهش کلسترول شده و به این ترتیب خطر سکته ی قلبی و بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش می‌دهد.

از آن جا که گل این گیاه شباهت زیادی به تاج خروس دارد، این گیاه را با نام تاج خروس می شناسند. خواص تاج خروس در طب سنتی همواره مورد توجه درمانگران عهد قدیم بوده است. تاج خروس به عنوان نماد پزشکان دربار فرعون بوده است و نقش و نگار آن بر روی تمام شفاخانه های مصری وجود دارد.

خواص تاج خروس در طب سنتی:

تقویت بافت های عضلانی

تحقیقات نشان می دهد که در این گیاه مقدار قابل توجهی از اسید آمینه ای به نام لیزین وجود دارد. لیزین به عنوان یکی از اسیدهای آمینه ضروری در واقع یکی از مهم ترین اسیدهای آمینه ای بوده که با هدف تحریک هورمون رشد مورد استفاده قرار گرفته است.

خیلی وقت ها اگر لیزین به مقدار کافی در بدن وجود نداشته باشد مشکلات عضلانی به خصوص برای ورزشکار ها بوجود می آید. کمبود این هورمون باعث اختلالات پروتئینی و عدم سازگاری طبیعی نسبت به استرس ها در تمرینات قدرتی و استقامتی می شود.

سلامت دهان

تا مدت ها باور بر این بود که تاج خروس یک علف هرز است و به جز استفاده ها زینتی، کاربرد دیگری ندارد. اما مطالعات اخیر ثابت کرده است که در این گیاه مقدار زیادی کلسیم وجود دارد. میزان کلسیم موجود در این گیاه سه برابر شیر است.

همان طور که می دانید یکی از بهترین مواد بر روی سلامت دهان کلسیم می باشد. ۹۹ درصد ذخایر کلسیم در استخوان ها و دندان ها وجود دارد. اگر کلسیم به اندازه کافی به دندان ها نرسد باعث پوسدگی آن ها می شود.

گیاه تاج خروسسلامت قلب

از مهم ترین خواص تاج خروس می توان به تاثیر بر روی قلب اشاره کرد. اگر شما هم از کلسترول بالا رنج می برید، تاج خروس می تواند یک انتخاب عالی برای رژیم غذایی شما باشد.

در این گیاه ماده ای به اسم ملاژین وجود دارد. این ماده می تواند چربی های ذخیره شده در رگ های خونی را حل کند و به همین طریق سطح کلسترول بدن را پایین بیاورد. اگر رگ های منتهی به قلب توسط چربی ها مسدود شوند و خون به اندازه کافی وارد قلب نشود، سکته های قلبی رخ می دهد. استفاده از این گیاه می تواند سلامت شما در مقابل سکته های قلبی را نیز تضمین کند.

جلوگیری از پوکی استخوان

همان طور که در بالا نیزاشاره کردیم، این گیاه سرشار از کلسیم می باشد. اگر تراکم سلول های استخوانی بدن کاهش پیدا کنند، استخوان ها استحکام خود را از دست می دهند و به اصطلاح پوک می شوند.

خانوم هایی که در دوران شیر دهی هستند بیشترین خطر ابتلا به پوکی استخوان را دارند. یکی از موادی که می تواند به استحکام استخوان و تراکم سلول های استخوانی کمک کند کلسیم است که در این گیاه به اندازه کافی وجود دارد.

سلامت دستگاه گوارش

از دیگر مواد موجود در این گیاه می توان به فیبر اشاره کرد. در ۱۰۰ گرم از این گیاه ۲۱ درصد نیاز روزانه بدن شما فیبر وجود دارد.

فیبر یکی از بهترین مواد برای حفظ سلامت دستگاه گوارشی می باشد. این ماده می تواند عملکرد باکتری های مفید روده را افزایش دهد. هم چنین فیبر بر روی حرکت روده نیز تاثیر می گذارد و باعث می شود تا مدفوع در لوله های گوراشی راحت تر حرکت کند. و به این ترتیب موجب کاهش خطر ابتلا به یبوست می شود. هم چنین فیبر باعث می شود تا غذا دیرتر هضم شود و در نتیجه شما دیرتر احساس گرسنگی کنید.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.