خواص بومادران در طب سنتی

بومادران گیاهی است علفی و یک ساله، دارای ساقه و شاخه‌ های راست به ارتفاع ۲۵ تا ۶۰ سانتی متر که در نواحی بحر الروم (مدیترانه) و غالب نقاط ایران می‌روید.

0

بومادران گیاهی است علفی و یک ساله، دارای ساقه و شاخه‌ های راست به ارتفاع ۲۵ تا ۶۰ سانتی متر که در نواحی بحر الروم (مدیترانه) و غالب نقاط ایران می‌روید. 

این گیاه به رنگ سبز مایل به زرد با دم برگ دراز و گل هایی مجتمع به صورت خوشه ی دراز در کناره ی برگ‌ ها دارد. دانه اش تقریباً کروی و صاف است. سرشاخه‌ های گل دار این گیاه به علت دارا بودن اسانس, بوی مخصوص دارند.

مشک چوپان در طب عوام به عنوان خلط آور مصرف می‌شود و برای آن اثر ضد تشنج و نیرو دهنده و تسکین دهنده ی تنگی نفس ذکر شده‌ است. به آن مشک داش هم گفته شده‌ است.

از آن جا که در گذشته از خواص بومادارن برای درمان زخم ها و بریدگی های عمیق استفاده می شده است، در لاتین این گیاه را آشیل ( قهرمان یونانی که در نبرد تروی شرکت کرد ) می نامند. ما در این مقاله شما را بیشتر با خواص بومادران آشنا می کنیم.

خواص بومادران:

کمک به درمان زخم ها و توقف خون ریزی

از خواص بومادران برای قرن ها در درمان زخم های پوستی استفاده می شده است. در این گیاه ماده ای به اسم Achilleine وجود دارد که می تواند جلوی خونریزی های خارجی را بگیرید. پودر بومادران نه تنها به خونریزی کمک می کند، بلکه درد زخم را نیز کاهش می دهد.

علاوه بر این، بومادران آنتی بیوتیک طبیعی است، بنابراین می تواند از ابتلا به زخم جلوگیری کند. به همین دلیل است که بسیاری از پالپ های شفا دهنده حاوی مقدرای بومادران هستند. یک مطالعه حتی نشان داد که روغن این گیاه می تواند زخم های ناپالم (مایع قابل اشتعال مورد استفاده در جنگ ها) را درمان کند.

کاهش اضطراب:

یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ در مجله Ethnopharmacology درباره تاثیرات ضد اضطرابی بومادران، در مدل های حیوانی، منتشر شد. محققان از عصاره هیدروالکلی این گیاه در آزمایشات خود استفاده کردند. آن ها دریافتند که خواص بومادران می تواند چه در بلند مدت و چه در کوتاه مدت، اضطراب را تحت تاثیر قرار دهد. علاوه بر این، آن ها دریافتند که این گیاه اثر مشابهی با دیازپام (Valium) دارد که یک نسخه معمول برای مشکلات اضطراب است.

بومادراندرمان طبیعی ماستیت:

بومادران یکی از مواد طبیعی است که می تواند برای درمان ماستیت از آن استفاده کرد. ماستیت عفونت سینه ای است که بیشتر در زنان شیرده مشاهده می شود. هنگامی که شما مبتلا به ماستیت هستید، می توانید از کمپرس های سرد و گرم استفاده کنید. کمپرس سرد باعث کاهش درد و کمپرس گرم باعث افزایش گردش خون می شود.

علاوه بر این، گیاهان طبیعی مانند بومادران حاوی خواص ضد التهابی و ضد باکتری هستند. خواص بومادران برای زنان مبتلا به ماستیت بسیار مفید است. برگ های این گیاه درد را کاهش، زخم ها را بهبود و نوک پستان ها را عاری از میکروب می کند.

کاهش التهاب:

طب سنتی در چین، اروپا و هند از خواص بومادران برای آرام کردن التهاب برای انواع مختلف مسائل مربوط به سلامت، به خصوص التهاب در روده و دستگاه تولید مثل زنان استفاده کرده است.

عصاره های به دست آمده از این گیاه دارای خواص ضد التهابی هستند. محققان بر این باورند که توانایی بومادران برای تحریک التهاب در ارتباط با این واقعیت است که حاوی فلاونوئیدها و لاکتون ها است. به همین دلیل است که از بو مادران در تولید محصولات بهداشتی و درمان مشکلات پوستی مانند اگزما استفاده می شود.

سلامت دستگاه گوارشی:

داشتن خواص ضد اسپاسمی، بومادران را به یک داروی عالی برای درمان مشکلات گوارشی مانند اسهال و رفلاکس معده تبدیل کرده است. محققان اعتقاد دارند که این خواص ضد اسپاسمی بومادران به دلیل فلاونوئید ها می باشد.

مفید برای فشار خون بالا و آسم:

یک مطالعه ۲۰۱۳ که در مجله Phytotherapy منتشر شده، فعالیتهای تخریبی، غضروفی و برونش دیابتی بومادران را ارزیابی کرد. به عبارت دیگر، توانایی های این گیاه در کاهش فشار خون بالا، شل کردن رگ های خونی و بهبود تنفس. آزمایشات حیوانی، تاثیر استفاده از این گیاه را در اختلالات قلب و عروق، اختلالات تنفسی مانند فشار خون بالا و آسم را تأیید کرده است.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.