خواص گلاب در طب سنتی و تاثیرات آن در درمان بیماری های جلدی

گلاب به دستاورد تقطیر گل‌ های درختچه ی گل محمدی (گل سرخ یا رز ) تازه چیده شده با آب که اسانس آن از محلول آبکی، جدا شده باشد گفته می‌شود.

0

گلاب به دستاورد تقطیر گل‌ های درختچه ی گل محمدی (گل سرخ یا رز ) تازه چیده شده با آب که اسانس آن از محلول آبکی، جدا شده باشد گفته می‌شود. گلاب باید در ظرف‌ هایی که دارای مقدار اندکی هوا باشد نگهداری شود.

گل سرخ یا رز یا محمدی، گیاهی است که بومی ایران است و خاستگاه و موطن اصلی آن ایران است که تا حدود ۳۵۰ سال پیش غیر از ایران جایی دیگر رویش نداشته‌ است و در زمان سلسله ی صفویه و زمانی که دولت عثمانی همسایه ایران بوده‌ است، این گل و کلیه دستگاه‌ های گلاب گیری از ایران به ترکیه و سپس به سوریه و بلغارستان برده شده‌ است.

گلاب اصل، شفاف، روشن، بدون رسوب است و بوی آن بوی مطبوع گل محمدی و فاقد بوی ترشیدگی است. طعم گلاب نیز سنگین و کمی مایل به تلخی است که از جمله مهم ترین نشانه‌ های اصل بودن گلاب به‌شمار می‌رود. اسانس گل سرخ یا رز یا محمدی گران ترین اسانس دنیا است.

اسانس آن دارای اثرات ضد ویروسی و باکتری، ضد اسپاسم، آنتی سپتیک و آرام بخش می‌باشد. گلاب جهت شست و شوی اماکن متبرکه، شیرینی سازی، مرباجات و از اسانس آن در صنایع دارو سازی و غذایی استفاده می‌شود.

 از همان ابتدا خواص گلاب در طب سنتی بسیار پسندیده و مورد استفاده بوده است و از آن برای درمان بسیاری از بیماری ها و مشکلات استفاده می شده است. از گلاب برای رفع عوارض حادث از زکام، قطع خون‌ ریزی از سینه، خشونت صدا، ضد سرفه، خفقان گرم، درد معده و روده، دل پیچه سرد و گرم، درد کبد و طحال، علاج نزله سرد، سردردهای گرم، درد چشم, تقویت حواس، ایجاد نشاط، تقویت دل، رفع خماری، بی هوشی، خفقان استفاده می‌گردد. به دلیل خاصیت ضد عفونی کنندگی، یکی از پاک‌ کننده‌ های قوی برای پوست‌ های خشک وحساس است.

از جمله موارد استفاده گلاب در عزاداری است. بوی گلاب میزان ترشح ئیدروفین و اندروفین را در مغز متعادل می‌کند و احساس آرامش و آسودگی به فرد می‌دهد. بوی گلاب تأثیر مستقیم بر آرامش روان دارد و هیجانات منفی و استرس را رفع می‌کند.

خواص گلاب در طب سنتی:

درمان بیماری های جلدی

یکی از مهم ترین خواص گلاب در طب سنتی ، درمان بیماری های جلدی می باشد . بیماری های جلدی به بیماری هایی گفته می شود که بر روی پوست تاثیر می گذراند که از جمله آن ها می توان به آکنه و زگیل اشاره کرد .

گلاب دارای خواص هیدراته و ضد عفونی کنندگی می باشد و به همین دلیل است که می تواند آکنه را درمان کند و به مرطوب شدن پوست و باز شدن منافذ آن کمک شایانی کند . اگر قصد دارید تا از شر جوش های صورت خود خلاص شوید می توانید روزی دو نوبت صورت خود را با گلاب شست و شو دهید .

گلابدرمان بیماری های گوارشی

از جمله مهم ترین خواص گلاب می توان به درمان بیماری ها و مشکلات گوارشی اشاره کرد . در گذشته از گلاب برای درمان بسیاری از بیماری های گوارشی مانند اسهال و نفخ استفاده می شده است .

از آن جا که گلاب یک ماده قابض می باشد می توان از آن برای جلوگیری از اسهال خونی که در کودکان بوجود می آید استفاده کرد . هم چنین گلاب به خاطر داشتن بوی خوب می تواند به بیماران گوارشی کمک کند تا مزاجشان به هم نریزد و به خاطر بیماری شان اشتهای آن ها کور نشود .

درمان چشم درد

همان طور که می دانید چشم یکی از حساس ترین اندام بدن می باشد که نمی توان از هر ماده ای برای درمان بیماری های چشمی استفاده کرد . گلاب یکی از ماده هایی می باشد که استفاده از آن برای شست و شوی چشم هیچ ضرری ندارد .

در گذشته تنها چند ماده ی انگشت شمار بدین منظور وجود داشته است که اکثرا هم گران بودند . گلاب نه تنها می توانست برای شست و شوی چشم و درمان درد چشم استفاده شود ، بلکه قیمت بسیار پایینی نیز داشت و هر کسی می توانست از آن استفاده کند .

درمان گرما زدگی

در متون گذشته آمده است که کسانی که قرار بود سفری از طریق بیابان ها و کویر داشته باشند ، همیشه با خود گلاب حمل می کردند و در هنگام لزوم از آن بر روی صورت و سر خود قرار می دادند .

گلاب دارای طبیعت بسیار سردی می باشد و به همین دلیل یکی از بهترین ماده ها برای رفع گرما زدگی محسوب می شود. در کتب طب سنتی آمده است که تنها خاک شیر است که اثری قوی تر از گلاب در درمان گرما زدگی دارد . بدین منظور کافی است تا پیشانی و پاهای فردی که به گرما زدگی دچار شده است را در گلاب شست و شو بدهید .

آرام بخش بودن

شاید برایتان سوال باشد که چرا هیمشه در مراسم عزا از گلاب استفاده می کنند و چه فلسفه ای در این کار نهفته است. خوب دلیل این امر اثر آرام بخشی گلاب می باشد . گلاب می تواند باعث شود تا افرادی که دچار استرس یا اضطراب هستند آرام شوند.

هم چنین گلاب بخاطر داشتن طبیعت سرد خود می تواند در فرو نشاندن عصبانیت ها نیز کاربرد داشته باشد و از همین رو است که یکی از دارو های رفع دم دمی مزاجی گلاب می باشد .

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.