گیاه بابا آدم و تاثیرات آن در درمان کم خونی

بابا آدم که باردان، فیلگوش و آراقیطون (نام علمی: Arctium) نیز نامیده می‌شود گیاهی است علفی و دو ساله از تیره گل‌ ستاره‌ ای‌ ها (Asteraceae).

0

بابا آدم که باردان، فیلگوش و آراقیطون (نام علمی: Arctium) نیز نامیده می‌شود گیاهی است علفی و دوساله از تیره گل‌ ستاره‌ای‌ها (Asteraceae). گیاهی است که به ارتفاع یک متر و نیم تا دو متر رشد می‌کند. با برگ‌ های درشت و خشن و سبز رنگ با گل‌ های توپ مانند و به اندازه فندق یا بزرگتر از آن که در باغچه و کنار آب ها و یونجه زارها و مراتع و مزارع می‌روید.

این گیاه در اطراف تهران، البرز، راه چالوس، خراسان، کرمان، رودبار، تفرش، اروپا و شمال آمریکا می‌روید و در بعضی نقاط پرورش داده می‌شود. ریشه، برگ ,تخم و میوه ی بابا آدم برای درمان سرطان‌ ها، رماتیسم، نقرس، ناراحتی‌ های معده، کلیه، بیماری‌های پوستی حتی ریزش مو و اگزما، گلو درد، ورم لوزه‌ ها، سرفه، سرخک، بر زخم‌ ها و آبسه‌ ها و مرض قند کاربرد دارد.

خواص درمانی بابا آدم از چشم پزشکان طب سنتی دور نبوده است و همواره از آن در نسخه های خود استفاده می کردند.با ما همراه باشید تا با خواص گیاه بابا آدم بیشتر آشنا شوید.

خواص درمانی گیاه بابا آدم

استفاده به عنوان پانسمان

این گیاه به دلیل برگ های کلفت و بزرگی که داشته، همواره به عنوان یک پانسمان از آن استفاده می شده است .

نه تنها بر روی این برگ ها مواد دارویی را گذاشته و آن را بر روی زخم قرار می داده اند ، بلکه خود برگ های این گیاه به تنهایی نیز خاصیت ضد التهابی دارند که می تواند در درمان کبودی ها و زخم ها بسیار مفید باشد .

حتی اسم این گیاه نیز از این افسانه گرفته شده است که حضرت آدم زمانی که به زمین می آید برای پوشش خود از این برگ ها استفاده می کند و به همین علت ما به این گیاه بابا آدم می گوییم .

گیاه بابا آدمتاثیرات بر روی پوست

برگ های این گیاه شامل ماده ای به نام پلی‌استیلن هستند که دارای خواص ضد باکتری است و می تواند به راحتی باکتری ها را از بین ببرد و به پوست اندازی مجدد کمک می کند .

از این خواص حتی انسان های اولیه نیز خبر داشته اند و برای درمان زخم های خود از برگ های این گیاه استفاده می کردند.

یکی از ابتدایی ترین خواص درمانی بابا آدم خاصیت لایه برداری آن می باشد که با کمک آن می توان از شر جوش ها نیز خلاص شد .

تقویت سیستم گوارشی

یکی از اطبای دوره ی قاجاریه از این گیاه برای درمان بیماری های گوراشی استفاده می کردند. ایشان اعتقاد داشته اند که استفاده از این گیاه می تواند روند هضم را در بدن تسریع ببخشد و به علت داشتن فیبر ، می تواند حرکت مدفوع را در روده ها آسان کند که در نتیجه منجر به جلوگیری از یبوست می شده است .

پیشگیری از دیابت

حکیم سامانی ، یکی از اطبای به نام دوره ی طاهریان، از این دارو برای درمان مرض قند استفاده می کرده است . وی ترکیبات موجود در این گیاه را صبح ها به بیماران خود می خورانده تا دیگر میل به مصرف شیرینی در آن ها از بین برود ، با این کار می توانسته تا جلوی پیشروی دیابت را بگیرید.

در قرون اخیر نیز ثابت شده است که این گیاه می تواند قند خون را پایین بیاورد . یکی از مهم ترین خواص درمانی بابا آدم ، مبارزه با دیابت می باشد .

مبارزه با کم خونی

حکیم بوعلی سینا در شرح حال یکی از بیماران خود این چنین می نویسند : پسری کامله مرد چندی است که نزد من می آید و از سردی دست ها و پا های خود می نالد . ناخن های ایشان همواره ریش ریش می باشد و اظهار می کند که زخم هایش دیر شفا پیدا می کنند . بعد از این که برای او بابا آدم تجویز کردم ، بیشتر مشکلاتش رفع گشته اند .

در واقع ابوعلی سینا در بالا به علائم آنمی یا کمبود آهن اشاره می کرده است . این گیاه دارای مقادیر قابل توجهی آهن می باشد و به همین دلیل برای مبارزه با کم خونی بسیار مناسب است .

کمک به کلیه

این گیاه نه تنها می تواند به درمان یبوست کمک کند ، بلکه برای بیمارانی که نمی توانند ادرار کنند نیز بسیار مناسب است .

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.