خواص شگفت انگیز برگ بو و روغن آن

برگ بو با نام علمی لائوروس نوبیلیس گیاهی خوش بو و همیشه‌ سبز که اصل آن از منطقه ی مدیترانه است و در تمام مدیترانه به عنوان عطر غذا از آن استفاده می‌شود.

0

برگ بو با نام علمی لائوروس نوبیلیس (Laurus nobilis) گیاهی خوش بو و همیشه‌ سبز که اصل آن از منطقه ی مدیترانه است و در تمام مدیترانه به عنوان عطر غذا از آن استفاده می‌شود. در متون قدیمی تر برای برگ بو نام‌ های دیگری نیز استفاده شده است که عبارتند از: غار، حب‌ الغار، شجر الغار، دهم، دهمست، رند، عمار، و ذاقی.

برگ بو به صورت درختچه و درخت یافت می‌شود. معمولاً در تمام فصول سال سبز است و طول درخت‌ های آن به ده متر هم می‌رسد. در بسیاری جاها برای تزیین باغ‌ ها استفاده می‌شود، اما استفاده ی اصلی آن در آشپزی و به عنوان داروی گیاهی است.

بر اساس مدارک موجود، کاشت درخت برگ بو در ایران از دوره ی قاجاریه آغاز شده‌ است. ناصرالدین شاه نهال‌ های آن را از اروپا به ایران آورد و در باغ کاخ گلستان کشت نمود. مظفرالدین شاه نیز کشت این درخت را در دیگر باغ‌ های سلطنتی توسعه داد. به عنوان نمونه، درختانی در کاخ وزارت دارایی وجود داشت و در حال حاضر شش درخت کهن سال که احتمالاً مربوط به همان دوران می‌باشد، در ضلع شرقی پارک شهر تهران وجود دارد. از آن به بعد کاشت این درخت در نواحی شمالی ایران، تهران و دیگر نقاط رواج یافته‌است.

این گیاه استفاده ی گیاهی و دارویی زیادی دارد. در اروپا و حوزه ی مدیترانه، آمریکای شمالی و بخشی از مکزیک برای آشپزی استفاده می‌شود.

باید توجه داشت که برگ‌ های خشکانده ی درخت در آشپزی استفاده می‌شود و نه برگ‌ های سبز آن، زیرا برگ‌ های سبز ممکن است خواص منفی داشته باشد. چنان چه برای طعم و عطر بخشیدن به غذا به ویژه غذا های گوشتی و ماهی از این گیاه استفاده می‌کنید، لازم است برگ خشکیده ی آن را به صورت درسته و کامل در غذا بیندازید و پیش از سرو غذا آن را از ظرف خارج کنید؛ زیرا خوردن این برگ معمول نیست و دارای طعمی قوی است. استفاده ی زیاد از این گیاه (بیش از چند برگ در غذا) ایجاد مسمومیت می‌کند.

در پزشکی برای تقویت معده و به عنوان اشتها آور و نیز برای هضم غذا و به عنوان ادرار آور استفاده می‌شود. هم چنین از جوشانده و روغنی که از آن تهیه می‌شود در تورم‌ های موضعی استفاده می‌کنند.
خواص برگ بو و روغن این گیاه پر فایده می تواند برای رفع مشکلاتی هم چون تب و گرفتگی راه های تنفسی فوق العاده باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا با خواص برگ بو بیشتر آشنا شوید.

خواص برگ بو:

۱- برگ بو باعث کاهش اضطراب و استرس می شود.

زمانی که شما برگ بو در دهان تان می جوید باعث ترشح موادی در دهان می شود که می توانند همانند یک مسکن بی ضرر در بدن موثر باشند و استرس را بطور چشمگیری کاهش دهند. با این حال مراقب باشید که مقدار معینی از این گیاه بخورید، زیرا زمانی که بیشتر از حد معین بخورید ممکن است برای شما منجر به ایجاد برخی مسائل فیزیکی شود.

برگ بو۲- برگ بو التهاب را کاهش می دهد.

برگ بو شامل مقداری اژنول می باشد که از این ترکیب به عنوان یک ضد التهاب قوی یاد می شود. بنابراین با استفاده از برگ بو می توانید التهاب را از جمله در مفاصل بدن کاهش دهید.

۳- برگ بو سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

برگ بو هم چنین می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. این نیز به دلیل وجود اژنول در برگ بو است که به عنوان آنتی اکسیدان نیز کاربرد دارد. بنابراین می توانید برگ لاورل یا برگ بو را نیز به این دلیل استفاده کنید.

۴- برگ بو مناسب برای درمان دیابت و قند خون

بر اساس نتایج تحقیقات انجام شده در ایالات متحده، مصرف ۱ تا ۳ گرم برگ بو در هر روز ممکن است در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ مفید باشد.

اگر دارای قند خون بالایی هستید قبل از این که وعده های غذایی را بخورید برگ بو را دم کرده و بنوشید تاثیر فوث العاده زیادی در پایین آوردن قند خون دارد.

نوشیدن دَم کرده ی برگ بو قبل از هر وعده غذایی از افزایش قند خون جلوگیری می نماید.

۵- برگ بو مفید برای تقویت سیستم تنفسی

برگ بو قادر به باز کردن راه های تنفسی در بدن می باشد.

برگ بو۶- روغن گیاه برگ بو می تواند تب را کاهش دهد.

اگر سرما خورده اید یا دچار آنفولانزا شده اید می توانید از روغن برگ بو استفاده کنید و می تواند در این امر برای شما بسیار موثر باشد.

۷- روغن برگ بو برای تنظیم دمای بدن

هم چنین با استفاده از روغن لاورل می توانید به تنظیم دمای بدن تان کمک کنید و هم چنین با استفاده از این روغن پر فایده می توانید گردش خون بدن را نیز تنظیم کنید و برای بدن بسیار مناسب و عالی می باشد.

هم چنین اگر اعضای بدن شما دچار گرفتگی شده باشد می توانید با استفاده از روغن لاورل، قسمت مربوطه را ماساژ دهید و آن ها را رفع نمایید.

۸-روغن برگ بو مفید برای پوست

روغن برگ بو برای پوست بسیار مناسب است. روغن لاورل یا برگ بو به دلیل غنی بودن از ویتامین ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و اژنول برای پوست بسیار مناسب هستند.

علاوه بر این روغن لاورل دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی نیز می باشد. بنابراین اگر می خواهید پوست خود را کاملا پاک کنید و از پیری و چروک نجات دهید می توانید از این روغن به خصوص استفاده نمایید.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.