گل ختمی و خواص آن در طب سنتی

ختمی (نام علمی: Alcea) سرده‌ ای از گیاهان از تیره ی پنیرکیان و یک ساله و خود رو است، گل ختمی و میوه و ریشه ی آن مصرف دارویی دارد.

0

ختمی (نام علمی: Alcea) سرده‌ ای از گیاهان از تیره ی پنیرکیان و یک ساله و خود رو است، گل ختمی و میوه و ریشه ی آن مصرف دارویی دارد. گل ختمی به ارتفاع دو متر و گل‌ های صورتی، قرمز و سفید دارد که برای روکش داروها استفاده می‌شود. گل ختمی در درمان امراض کبدی و جوش صورت اثر سودمندی دارد.

طرز استفاده: گل برگ های آن را خشک نموده و آسیاب کنید سپس برای هر بار استفاده یک قاشق مربا خوری از پودر آسیاب شده را در یک لیوان آب جوشیده ی سرد شده یا عرق کاسنی برای مدت ۸ ساعت خیسانده و مصرف کنید.

خواص دارویی: طبیعت آن معتدل است، ملین و مسهل قوی، خلط آور، ضد سرفه و پیچش شکم، قولنج و دانه این گیاه در درمان زخم معده نیز سودمند است.

خواص گل ختمی:

رفع یبوست

یکی از مهم ترین خواص گل ختمی در طب سنتی ، بر طرف کردن یبوست می باشد . یبوست یکی از شایع ترین بیماری ها می باشد که برای درمان آن می توانید از گل ختمی استفاده کنید . این گل در دسته ی قوی ترین ملین ها قرار دارد و به راحتی می تواند به حرکت مدفوع در روده های بدن کمک کند . برای این کار باید مقداری از گل ختمی را بجوشانید و همیشه بعد از غذا از آن استفاده کنید . دقت داشته باشید که حتما ۲۰ دقیقه از صرف غذای شما گذشته باشد .

بر طرف کردن ضایعه های پوستی

گل ختمی را می توان به طرق مختلف استفاده کرد . یکی از شیوه های استفاده از این گل ، ضماد می باشد . معمولا شما می توانید این ضماد را در اکثر عطاری ها پیدا کنید . کسانی که به ضایعه های پوستی دچار شده اند می توانند با استفاده از ضماد ختمی ، از وخامت آن ها کاسته و در طولانی مدت آن ها را درمان کنید . در گذشته از این ضماد برای برطرف کرده دمل های چرکین و ورم نوک پستان استفاده می شده است . جالب اینجاست که اکثر کسانی که از این ضماد استفاده کرده اند ، مشکل شان بر طرف شده است .

گل ختمیبر طرف کردن اسهال های خونی

یکی دیگر از خواص گل ختمی در طب سنتی ، بر طرف کردن اسهال های خونی می باشد . اسهال های خونی برای سال ها در گذشته معضل بیماران بوده اند و تقریبا درمان خاص و جامعی برای آن وجود نداشته است تا این که یکی از مشهورترین حکیمان سنتی به نام اسحاق از جوشانده ی گل ختمی برای درمان این مشکل استفاده می کند و بیمار پس از گذشت یک هفته ، بر اسهال خونی خود غلبه می کند . برای مصرف گل ختمی برای درمان اسهال های خونی باید به مقدار آن دقت کنید . این مقداز نباید از ۱۰ گرم تجاوز کند .

کمک به بهبود شکستگی ها

گل ختمی در مواد بسیار استفاده دارد و هر یک از این موارد از دیگری مهم تر و با ارزش تر می باشد . شاید امروزه دیگر کمتر کسی برای درمان شکستگی های اندام های خود از دارو هایی گیاهی استفاده کند ولی در گذشته خبری از عمل و پلاتین کار گذاشتن نبوده است . موادی که می توانستند روند درمان استخوان های شکسته را بهبود ببخشند بسیار کم بوده اند . گل ختمی یکی از این مواد است که می توانند با تحریک سلول های بافتی ، باعث بهبود هر چه سریع تر این مشکلات شود.

بهبود مشکلات سیاتیک

هنوز بسیاری از مردم برای درمان مشکلات سیاتیکی خود از طب سنتی کمک می گیرند . یکی از ماده هایی که می توانند در این ضمینه بسیار مفید باشد ، گل ختمی می باشد . بیمارانی که مشکلات سیاتیکی دارند می توانند از ضماد های این گیاه استفاده کنند . شما باید روزی ۲ مرتبه از این ضماد بر روی رگ های سیاتیکی خود استفاده کنید تا از شر این درد ها خلاص شوید . نکته مهمی که در درمان سیاتیک باید به آن توجه کرد این است که نباید تا چند ماه از فعالیت هایی که به شما فشار می آورند ، استفاده کنید .

نرم کردن مجاری تنفسی

در گیاه ختمی ترکیب های قندی به نام موسیلاژ وجود دارند که می توانند به نرم کردن مجاری تنفسی کمک کنند . کسانی که به سرما خوردگی دچار شده اند و سرفه های خشک آن ها را آزار می دهند ، بهتر است که از جوشانده گل ختمی استفاده کنند . استفاده از این جوشانده به همراه عسل می تواند هم به نرم کردن مجاری تنفسی کمک کند و هم سرفه های خشک و متوالی شما را از بین ببرد .

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.