مهم ترین خواص زغال اخته در طب سنتی

زغال‌ اخته یا زغال (نام علمی: Cornus mas) درختچه ی بلند یا درخت کوچک برگ ریز (خزان‌کننده) از خانواده ی گیاهان گل دار دو لپه‌ ای و تیره ی زغال‌ اخته‌ ایان است که درخت آن در ایران به بلندی ۸ متر و قطر ۱۵ تا ۱۹ سانتی‌متر می‌رسد. میوه ی آن نیز زغال‌ اخته یا زغال نامیده می‌شود.

0

زغال‌ اخته یا زغال (نام علمی: Cornus mas) درختچه ی بلند یا درخت کوچک برگ ریز (خزان‌کننده) از خانواده ی گیاهان گل دار دو لپه‌ ای و تیره ی زغال‌ اخته‌ ایان است که درخت آن در ایران به بلندی ۸ متر و قطر ۱۵ تا ۱۹ سانتی‌متر می‌رسد. این گیاه بومی غرب آسیا تا جنوب اروپا (ایران، آذربایجان، ارمنستان، آسیای جنوب غربی و اروپای جنوبی) است. میوه ی آن نیز زغال‌ اخته یا زغال نامیده می‌شود.

میوه زغال‌ اخته ترش مزه است. از میوه ی رسیده ی این گیاه کمپوت و مربا تولید کرده یا به صورت خشکبار مانند آلبالوی خشک مصرف می‌شود.

کلیبر، به خاطر قرار گرفتن در میان کوه‌های بلند، دارای آب و هوای خاصی است که مشخصا برای بار آوری زغال اخته مناسب می‌باشد. می‌توان ادعا کرد که «زغال اخته» سمبولی از هویت کلیبر است. در اواخر تابستان میوه‌های رسیده در اغلب دکان‌ های اطراف خیابان اصلی به فروش می‌رسد. در سال‌ های اخیر فرمانداری کلیبر با برگزاری جشنواره زغال اخته برای ترویج تولید تجاری و بازاریابی این میوه‌ ها تلاش کرده است.

زغال اخته از دیرباز در طب سنتی کاربرد داشته است و اطبا از آن در درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می کردند. در سال های اخیر، آزمایشات فراوانی بر روی این میوه انجام گرفته است که ما در این مقاله شما را با نتایج آن ها آشنا می کنیم.

خواص زغال اخته:

سلامت چشم

زغال اخته برای حفظ سلامت چشم مفید است. مطالعات علمی هم چنین اثر بخشی عصاره ی زغال اخته را در پیشگیری از اختلالات چشم مربوط به افزایش سن، همراه با سایر بیماری های دیداری مانند آب مروارید و شب کوری را اثبات کرده است.

لایتین موجود در چشم زمانی که با ترکیبات موجود در این میوه ترکیب شود به بهبود دید کمک می کند.

یکی دیگر از تحقیقات بر روی زغال اخته هم چنین نشان می دهد که فعالیت آنتی بادی آنزیم سودمند آن چشم ها را از ابتلا به آسیب های ناشی از اندوتوکسین محافظت می کند. خواص زغال اخته باعث تولید رنگدانه ردپسین می شود که از چشم برای سازگاری با تغییرات نور پشتیبانی می کند.

درمان اسهال

اسهال یکی از رایج ترین بیماری های گوارشی است که در آن فرد بیش از سه دفعه در روز دچار مدفوع های آبکی می شود.

خواص زغال اخته یکی از بهترین درمان ها برای اسهال به شمار می رود. دانشمندان معتقدند که خواص ضذ التهابی و رطوبت زغال اخته می تواند به سفت شدن بافت ها کمک کند.

پزشکان طب سنتی نیز زغال اخته را میوه ای مسهل می دانند و علاوه بر اسهال، برای درمان سو هاضمه و تهوع نیز استفاده می کنند.

زغالسلامت خون

تحقیقات انجام شده تأثیر مثبت زغال اخته بر فشار خون و سلامت عروق را تایید می کند که سبب مهار تجمع پلاکتی و انقباض عضلات صاف می شود. این امر می تواند باعث تقویت مویرگ ها و افزایش گردش خون شود.

خواص زغال اخته هم چنین مانع اختلالاتی نظیر وریدهای واریسی و هموروئید است. سلامت خون از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که خون به تمام اندام های بدن اکسیژن رسانی می کند و اگر شما خون سالمی نداشته باشید، ممکن است به دیگر بافت های بدن نیز آسیب وارد شود.

کنترل دیابت

دیابت یکی از ۵ بیماری خطرناک قرن ۲۱ به شمار می رود که در طول سال جان هزاران نفر را می گیرد. افرادی که به دیابت دچار هستند درگیر اختلالات هورمون انسولین شده و نمی توانند قند خونشان را مدیریت کنند.

اثر بخشی زغال اخته از گذشته بر روی کنترل دیابت شناخته شده بوده است و در سالیان اخیر دانشمندان با انجام تحقیقاتی این امر را ثابت کرده اند.

این ماده با توجه به غلظت غنی آنتوسیانین ها، در تنظیم میزان قند خون در بدن کمک می کند. مطالعات نشان می دهد که خواص زغال اخته در بهبود وضعیت هیپرگلیسمی و حساسیت به انسولین در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ موثر است.

پیشگیری از سرطان

عصاره زغال اخته در مقابله با توسعه ی سرطان های مختلف مانند سرطان روده بزرگ، سرطان پستان و لوسمی موثر است.

در یک مطالعه ی مقایسه ای که در سال ۲۰۱۴ در دانشگاه هرباری لندن انجام شده است، خواص ضد سرطانی ۱۵۰ ماده غذایی را اندازه گیری کردند. در میان این ۱۵۰ مورد، زغال اخته بهترین اثر بخشی در مهار رشد سلول های سرطانی را داشت.

زغال اخته نه تنها از تکثیر سلول های بدخیم جلوگیری می کند، بلکه هیچ گونه عوارض جانبی نیز ندارد.

ضد التهاب

زغال اخته دارای موادی مانند پکتین و تانن می باشد و از همین رو می تواند مشکلات التهابی را برطرف کند.

التهاب نوعی پاسخ ایمنی بدن است که به دنبال مشکلاتی مانند بریدگی و سوختگی ایجاد می شود. متاسفانه در بسیاری از مواد التهاب می تواند منجر به بیماری های مزمن شود.

خواص ضد التهابی زغال اخته می تواند به درمان مشکلاتی مانند ترومبوز و آنژین صدری کمک کند. در گذشته نیز این میوه یکی از راه های موجود برای تسکین التهاب ناشی از غشاء مخاطی گلو و دهان بوده است.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.