خواص گیاه مرزنگوش در پیشگیری از سرطان و آلزایمر

مرزنگوش (Origanum majorana) که بعضی به آن مرزنجوش نیز می گویند به خانواده ی نعنایان تعلق دارد. مرزنگوش گیاهی علفی، یک ساله و در بعضی مواقع دو ساله با ساقه‌ ای راست و شاخه و برگ‌ های متقابل بیضی شکل است. گل های سفید و ریز آن از بغل برگ‌ ها در خوشه‌ های به هم فشرده‌ ای می رویند.

0

مرزنگوش (Origanum majorana) که بعضی به آن مرزنجوش نیز می گویند به خانواده ی نعنایان تعلق دارد. مرزنگوش گیاهی علفی، یک ساله و در بعضی مواقع دو ساله با ساقه‌ ای راست و شاخه و برگ‌ های متقابل بیضی شکل است. گل های سفید و ریز آن از بغل برگ‌ ها در خوشه‌ های به هم فشرده‌ ای می رویند. میوه ی آن به صورت فندقه و چهار قسمتی است و فقط در مناطق گرمسیری تشکیل می‌شود. تمام قسمت‌ های گیاه دارای عطر خوشایند است.

برای مصرف طبی سر شاخه‌ های آن را هنگامی که گیاه کاملاً گل کرده در هوای آزاد می چینند. گیاه پس از مدتی دوباره جوانه می زند. سرشاخه‌ های چیده شده را به صورت دسته‌ ای در می‌آورند و در محلی که هوا جریان داشته باشد یا در خشک کن با حداکثر ۴۰ درجه سانتیگراد گرما خشک می‌کنند. آن‌ ها محتوی ۱ تا ۲ درصد اسانس روغنی که ۶۰ درصد آن ترپینئول است، تانن‌ها و شیره‌ های تلخ، کاروتن‌ ها و ویتامین C هستند و علیه بیماری های گوارشی موثرند.

از این گیاه در ترکیب مرهم‌ ها برای درمان روماتیسم استفاده می‌شود. خواص مرزنگوش برای رفع بسیاری از بیماری های رایج، مفید است. برای آشنایی بیشتر با خواص این گیاه ما را همراهی کنید.

خواص مرزنگوش:

پیشگیری از سرطان

از جمله مهم ترین خواص مرزنگوش می توان به پیشگیری از سرطان اشاره کرد. تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۲ در دانشگاه پزشکی توکیو ژاپن انجام شده است نشان می دهد که استفاده از عصاره ی این گیاه می تواند رشد تومور ها را متوقف کند. از آن گذشته این گیاه سرشاز از خواص آنتی اکسیدانی است.

آنتی اکسیدان ها می توانند با کاهش آسیب های رادیکال های آزاد، از جهش های سلول و اکسیداتیو استرس جلوگیری کنند. مگنولول یکی از ترکیبات فعال این گیاه است که در روند درمان سرطان پروستات نقش دارد.

کاهش گرفتگی های قاعدگی

اجزای فرار موجود در این گیاه به عنوان تسکین دهنده و آرامش بخش محسوب شده و از همین رو می توانند باعث کاهش گرفتگی های قاعدگی شوند. آزمایشات زیادی در این مورد صورت گرفته که نتایج بیشتر آن ها امیدوار کننده بوده است.

جالب است بدانید که پزشکان ایرانی در ۵۰۰ سال پیش این موضوع را دریافته بوده اند و از آن استفاده می کردند. بررسی کتاب های طب سنتی مانند قانون نشان می دهد که ابو علی سینا از این خواص مرزنگوش آگاه بوده و نسخه هایی را با استفاده از این گیاه درست کرده است.

مرزنگوش

پیشگیری از آلزایمر

افرادی که از آلزایمر یا سایر بیماری های اختلالات شناختی رنج می برند، بهتر است استفاده از خواص مرزنگوش را در نظر بگیرند. تحقیقات نشان می دهد مگنولول موجود در گلبرگ های این گیاه، موجب افزایش سطح استیل کولین در مغز می شود، این افزایش می تواند پلاک آمیلیید های مغری را کاهش دهد. پلاک آمیلیید از جمله مهم ترین دلایل زوال عقل است.

هم چنین در این گیاه ترکیب آلی دیگری به اسم هونکیوول وجود دارد که با افزایش عملکرد مغز و فعالیت عصبی مرتبط بوده، و در نتیجه موجب افزایش حافظه و حواس شناختی می شود.

کنترل دیابت

دیابت یکی از مهم ترین بیماری هایی است که امروزه بشریت را تهدید می کند. بررسی ها نشان می دهد که میزان ابتلا به این بیماری مزمن در حال افزایش است. در این بیماری به دلیل اختلال در ترشح انسولین، قند خون افزایش پیدا می کند.

یکی از دلایلی که مرزنگوش در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته، توانایی ترکیبات پوستی آن برای تقلید کورتیزول، عامل کاهش دهنده ی هورمون استرس در بدن ما است. با عمل کردن به عنوان کوزتیزول، این گیاه می تواند به کنترل قند خون کمک کند.

بهبود سلامت کبد

از بین بردن آلودگی ها و سموم بدن بر عهده ی کبد است. اگر این سموم به خوبی از بدن خارج نشوند، اندام های زیادی تحت تاثیر قرار گرفته و عملکرد خود را از دست می دهند.

علاوه بر تحریک سیستم لنفاوی و افزایش سطح خروج سموم از بدن، خواص مرزنگوش باعث کاهش چربی های اطراف کبد می شوند. افزایش چربی یکی از مهم ترین دلایل ابتلا به نارسایی های کبدی است.

علاوه بر این، خواص آنتی اکسیدانی مرزنگوش از آسیب های رادیکال های آزاد به سلول های کبد جلوگیری می کنند.

مرزنجوشضد آلرژی

استفاده از عصاره ی این گیاه در ساخت دارو های ضد آلرژی بسیار رایج است. بعضی از افراد هنگامی که در برابر گرد و خاک یا گرده های گل قرار می گیرند، دچار نشانه هایی مانند آبریزش بینی، آبریزش چشم و سرفه می شوند.

این موضوع زمانی رخ می دهد که بدن شما عوامل بیرونی را به عنوان بیماری شناسایی کرده و سعی می کند با آن ها مبارزه کند.

بهترین راه کار این است که شما از این گونه عوامل دوری کنید ولی اگر به هر دلیلی نتوانستید این کار را انجام بدهید، بهتر است از عصاره ی گیاه مرزنگوش مصرف کنید.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.