خواص گل ماهور (خرگوشک یا بوصیر) در طب سنتی

گل ماهور، خرگوشک یا بوصیر (نام علمی: Verbascum) نام یک سرده از تیره گل‌ میمونیان است. گلی است خاص در منطقه آسیا و اروپا و مدیترانه. این گیاه دارای حدود ۳۵۰ گونه در جهان است، که حدود ۴۰ گونه ی آن در ایران است و تعدادی از این گونه‌ ها بومی ایران هستند.

0

گل ماهور، خرگوشک یا بوصیر (نام علمی: Verbascum) نام یک سرده از تیره گل‌ میمونیان است. گلی است خاص در منطقه آسیا و اروپا و مدیترانه. این گیاه دارای حدود ۳۵۰ گونه در جهان است، که حدود ۴۰ گونه ی آن در ایران است و تعدادی از این گونه‌ ها بومی ایران هستند.

پراکندگی این گیاه در غرب و شمال غربی ایران بیشتر است. استفاده از این گیاه از قدیم در طب سنتی برای معالجه سرماخوردگی، آنژین و برونشیت، و تسکین حالت‌ های عصبی، اضطراب، اختلال‌های ضربان قلب و ناراحتی‌ های معده و هم چنین درد مفاصل و بهبود زخم‌ ها و سوختگی رواج داشته است.

خواص گل ماهور:

درمان عفونت گوش

گل ماهور دارای خواص نرم کننده و مرطوب کننده ی خوبی است و باعث می شود که این گیاه به یکی از بهترین درمان ها برای بیماری های عفونی تبدیل شود. دمنوش حاوی گل ماهور و هم چنین ترکیب هایی که با این گل ساخته شده اند، امروزه در تمام داروخانه ها برای درمان عفونت گوش وجود دارد.

یک مطالعه منتشر شده در بایگانی کودکان و نوجوانان در سال ۲۰۰۱ نتیجه گیری کرد که یک قطره گوش گیاهی حاوی گل ماهور درست به اندازه قطره های بی حسی گوش، موثر هستند.

درمان بورسیت

بورسیت به معنای التهاب بورس است. بورس ها کیسه های بافتی ظریفی هستند که عمدتا در اطراف مفاصل قرار داشته و وظیفه آن ها تسهیل حرکت تاندون ها بر روی استخوان مجاور است. شایع ترین مکان برای رخ دادن این مشکل شانه، آرنج و ران می باشد.

برای درمان این مشکل شما می توانید به راحتی از خواص گل ماهور استفاده کنید، برای این کار کافی است تنها تا یک پارچه را به دمنوش این گیاه آغشته کنید و سپس بر روی قسمت هایی که احساس درد می کنید، قرار دهید. این گیاه به دلیل خواص ضد التهابی اش می تواند به خوبی به شما کمک کند.

گل ماهورضد عفونی کننده

روغن گل ماهور یک ضد عفونی کننده ی قدرتمند است که می تواند عفونت های داخلی و خارجی را درمان کند. از جمله عفونت های داخلی می توان به عفونت در گوش، روده ی بزرگ، دستگاه ادراری (از جمله عفونت مخمر واژن) و کلیه اشاره کرد. اما اگر از این گیاه بر روی پوست استفاده کنید، به راحتی می توانید بر عفونت های پوستی غلبه کنید.

تسکین بیماری های تنفسی

چای گل ماهور می تواند به طور طبیعی یک مجموعه ی گسترده ای از مشکلات تنفسی فوقانی شامل برونشیت، سرفه خشک، گلو درد، ضعف عمومی و لوزه ها را بهبود بخشد.

برگ های ماهور حاوی عصاره آنتی اکسیدان قوی و ضد التهابی است که به رهایی بدن از مخاط کمک می کند و بخش های خام و ملتهب سیستم شما مانند گلو را آرام می کند.

ضد باکتری

محققان دانشگاه Clemson خواص ضد باکتری گل ماهور را تایید کردند. در سال ۲۰۰۲، این محققان گزارش دادند که عصاره های این گیاه در برابر چندین گونه از باکتری های ایجاد کننده بیماری مانند Klebsiella pneumoniae، Staphylococcus aureus، Staphylococcus epidermidis و Escherichia coli که معمولا بیشتر به عنوان E. coli شناخته می شوند، موثر هستند.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.