کلم بروکسل چه تاثیری در سلامتی بدن و زیبایی پوست و مو دارد؟

کلم بروکسل حاوی مقادیر زیادی کلسیم، گوگرد، ارسنیک و ید است که برای تقویت و رفع کم خونی مفید است. به واسطه گوگرد موجود در کلم بروکسل از ترشحات چربی پوست که منجر به ریزش مو می‌شود جلوگیری می گردد. مقادیر قابل توجه ویتامین C و هم چنین بتاکاروتن، اسید فولیک و آهن نیز در این سبزی یافت می شوند.

0

کلم بروکسل، کلم دکمه‌ای یا کلم فندقی (به انگلیسی: Brussels sprout) از انواع سبزی و از خانواده ی کلم است.این کلم گیاهی است از تیره چلیپائیان (Crucifrae) و از سرده براسیکا (Brassica) که ظاهر آن همانند کلم پیچ اما بسیار کوچکتر و به اندازه یک گردو است.

هر ساقه کلم بروکسل ده ها عدد کلم به بار می آورد که کلم های کوچکتر آن خوش خوراک تر و بزرگ تر ها غالباً تلخ و بی مزه هستند.

این کلم در مقایسه با انواع دیگر کلم مقاومت بیشتری در برابر سرما داشته و در هوای سرد و خنک محصول بهتری خواهد داشت.

کلم دکمه‌ای حاوی مقادیر زیادی کلسیم، گوگرد، ارسنیک و ید است که برای تقویت و رفع کم خونی مفید است. به واسطه گوگرد موجود در کلم بروکسل از ترشحات چربی پوست که منجر به ریزش مو می‌شود جلوگیری می گردد. مقادیر قابل توجه ویتامین C و هم چنین بتاکاروتن، اسید فولیک و آهن نیز در این سبزی یافت می شوند.

خواص کلم بروکسل

کلم اکسیرى براى درمان بسیارى دردها است و برای تمام اعضاى بدن مفید می باشد. کم تر دردى است که در مقابل کلم دوام آورد. کلم دکمه اى از نظر خاصیت, بسیار به کلم معمولى شبیه است؛ با این تفاوت که اسانس سولفوره که باعث تندى کلم مى شود و درمان بیمارى هاى روده، از جمله از بین بردن کرم، به کار مى رود، در آن کم تر یافت مى شود.

کلم دکمه اى علاوه بر افزودن به زیبایى غذا، حاوى مقدار زیادى کلسیم، گوگرد، ارسنیک و ید است و براى تقویت خون و رفع کم خونى نیز بسیار مفید است. هم چنین با طعم ملایم غشاهاى مخاطى معده و روده ها را پاکیزه مى کند. گفتنى است در انواع کلم املاح معدنى از جمله سولفات، نیترات دوپتاس، اکسیدهاى آهن و گوگرد وجود دارد.

– موثر در زیبایی پوست و مو

کلم دکمه اى به واسطه ى گوگردى که دارد بر ضد ترشحات چربى زیاد پوست که منجر به ریزش مو مى شود مبارزه مى کند. معمولاً این بیمارى در اثر فعالیت غیر منظم غده هاى ترشح چربى به وجود مى آید و گاهى پوست سر را مورد حمله قرار مى دهد و علت اگزمایى مى شود که مى تواند صورت را هم فرا گیرد. این گیاه چون داراى ارسنیک است، اشتها را زیاد مى کند، نیرو و جوانى مى بخشد و زیبایى و طراوت چهره را باعث مى شود.

کلم بروکسل– رفع خارش و شوره ی سر

کلم بروکسل به علت داشتن مواد گوگردى براى رفع خارش و شوره ى سر داروى بسیار خوبى است. براى این منظور پوست سر را با جوشانده ى غلیظ برگ هاى این کلم ماساژ دهید. ماسک برگ کلم دکمه اى رنده شده و یا عصاره ى برگ آن پوست صورت را روشن و لکه هاى قهوه اى را برطرف مى کند. براى این منظور هر روز عصاره ى برگ کلم را بر پوست خود بمالید.

– موثر در سلامتی بدن

مقوى قلب بوده براى مواردى چون رماتیسم و نقرس مفید است. مزاج را لینت مى بخشد و زمانى که در آب پخته شود تإثیر آن در لینت بخش مزاج بیشتر مى شود. قوه بینایى را افزایش داده, سر درد را تسکین مى دهد. تا حدودى خواب آور است.

اگر به صورت تازه مصرف گردد مخصوصا زمانى که با سرکه به شکل سالاد درآید موجب رفع ورم طحال مى گردد. در صورتى که با آن سوپ یا آش درست کنید سینه را نرم نموده سرفه را برطرف مى سازد.در کلم بروکسل مقدار زیادى ویتامین C وجود دارد به همین دلیل بدن را در مقابل ویتامین ها مقاوم مى نماید .

– سرشار از انواع ویتامین ها

کلم بروکسل حاوی مقادیر قابل توجهی ویتامین C است. بنابراین از آن می توان به عنوان منبع جایگزین مرکبات استفاده کرد. بتاکاروتن، اسیدفولیک و آهن نیز به فراوانی در این نوع سبزی یافت می شوند.

برگ های سبز تیره بیرونی آن ها از نظر میزان ویتامین C و بتاکاروتن غنی تر از برگ های کمرنگ تر داخلی است. بنابراین کندن و دور ریختن آن ها (که در مورد کاهو همیشه اتفاق می افتد) به معنای از دست دادن این مواد مغذی مهم است.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.