مهم ترین خواص جو دو سر برای سلامتی

جو دو سر یکی از مهم ترین اعضای خانواده گندمیان می باشد که از سالیان پیش به عنوان غذای دام و طیور استفاده می شده است. این گیاه یک ساله دارای گل های ریز و نامشخصی است که خاصیت خوراکی دارند. با توجه به خواص جو دو سر امروزه از این دانه مقوی در صبحانه استفاده می شود.

0

جو دو سر یکی از مهم ترین اعضای خانواده گندمیان می باشد که از سالیان پیش به عنوان غذای دام و طیور استفاده می شده است. این گیاه یک ساله دارای گل های ریز و نامشخصی است که خاصیت خوراکی دارند. با توجه به خواص جو دو سر امروزه از این دانه مقوی در صبحانه استفاده می شود. مهم ترین کشور تولید کننده جو دو سر آمریکا می باشد. تحقیقات نشان می دهد که بیش از یک پنجم خانواده های آمریکایی از این خوراکی در وعده صبحانه خود استفاده می کنند.

خواص جو دو سر:

تقویت سلامت قلب

مصرف جو دو سر و محصولاتی که از آن به دست آمده اند کمک می کند تا از بیماری های قلبی عروقی جلوگیری شود. بر اساس تحقیقات انجام شده جو دو سر می تواند بر روی سطح کلسترول بدن تاثیر بگذارد. افرادی که از جو دو سر استفاده می کنند، دارای سطح پایین تری از کلسترول بد بدن یا LDL می باشند. همین موضوع می تواند باعث تضمین سلامت قلب شود.

کنترل دیابت

یک مطالعه در مورد بیماران دیابتی در دانشگاه هیدلبرگ آلمان نشان داد مصرف جو دو سر به میزان قابل توجهی میزان قند خون را در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کاهش داده است. سطح قند خون به تدریج کاهش می یابد، زیرا رژیم غذایی با فیبر بالا و کربوهیدرات های پیچیده، زمان بیشتری برای هضم از کربوهیدرات های ساده نیاز دارد. همین موضوع به حفظ سطح قند خون مطلوب کمک می کند. اگر شما هم در خانه بیمار دیابتی دارید، بهتر است او را با خواص جو دو سر آشنا کنید.

درمان یبوست

یکی از مهم ترین بیماری هایی که می توان با استفاده از خواص جو دو سر درمان کرد، یبوست است. یبوست یکی از رایج ترین بیماری های گوارشی می باشد که در آن بیمار به دلیل خشک شدن دستگاه گوارشی، در دفع مدفوع با مشکل رو به رو می شود. جو دو سر منبع خوبی از فیبر رژیمی است. همین موضوع باعث می شود تا این ماده با تحریک فرایند گوارشی و هموار کردن مواد غذایی از طریق روده، به درمان یبوست کمک کند.

جو دو سرکاهش وزن

جو دو سر به شدت برای کسانی که قصد دارند بدون استفاده از رژیم های سخت وزن خود را کم کنند، توصیه می شود. جو دو سر حاوی مقادیر زیادی فیبر غذایی، مواد مغذی، کالری کم و مقدار کمی چربی است که باعث می شود بهترین مواد غذایی برای کاهش وزن باشد. اگر به عنوان مثال شما ۱۰۰ گرم فیبر برای صبحانه بخورید، تا پایان روز احساس گرسنگی نخواهید کرد. همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم، فیبر معمولا از جمله مواد دیر هضم محسوب می شود و به همین دلیل می تواند نقش پر رنگی در رژیم های کاهش وزن داشته باشد.

درمان فشار خون بالا

جو دو سر بدون عصاره به عنوان یکی از مواد غذایی مورد استفاده برای درمان فشار خون بالا تجویز شده است. معمولا موادی که دارای فیبر هستند در این زمینه، نقش بسزایی دارند. فشار خون بالا می تواند بسیار خطرناک باشد و بیماری های مزمنی مانند حمله قبلی، سکته مغزی، بیماری کلیه و مشکلات بینایی را بوجود آورد. معمولا افرادی که اضافه وزن دارند یا این که سیگاری هستند، خطر بیشتری تهدید شان می کند. مصرف منظم جو دو سر می تواند یک راه موثر برای ییشگیری از فشار خون بالا باشد.

خواص ضد سرطانی

تحقیقات نشان می دهد مصرف مواد غذایی با فیبر بالا برای پیشگیری و مبارزه با سرطان کولورکتال مناسب است. این مطالعه هم چنین نشان می دهد که التهاب نقش مهمی در پیشرفت سرطان دارد. جو دو سر به دلیل مقادیر بالای فیبر های غذایی، خواص ضد التهابی و ترکیبات آنتی اکسیدانی، یکی از مهم ترین مواد ضد سرطانی محسوب می شود. آزمایشی که در سال ۲۰۱۵ توسط محققان ژاپنی انجام شد، نشان می دهد مصرف جو دو سر می تواند از رشد تومور ها جلوگیری کند.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.