تاثیرات فندق در بهبود عملکرد مغز و جلوگیری از سرطان

فندق یکی از پر مصرف ترین خشکبار است که از درختان بزرگ و وسیعی به اسم Corylus به دست می آید. این دانه ها معمولا قطری به طول 15 تا 25 میلی متر دارند. پوست فندق سفت بوده و معمولا کروی شکل است.

0

فندق یکی از پر مصرف ترین خشکبار است که از درختان بزرگ و وسیعی به اسم Corylus به دست می آید. این دانه ها معمولا قطری به طول ۱۵ تا ۲۵ میلی متر دارند. پوست فندق سفت بوده و معمولا کروی شکل است. با این که این خشکبار در بسیاری از مناطق دنیا مشاهده می شود، اما کشور هایی مانند ترکیه، ایتالیا، یونان و گرجستان به صورت گسترده ای فندق را صادر می کنند. جالب است بدانید که ۷۵ درصد فندق دنیا در ترکیه تولید می شود. خواص فندق از نظر پزشکی بسیار مفید است و از همین رو از این خشکبار در ساخت بسیاری از داروها و مواد بهداشتی استفاده می شود.

خواص فندق:

کنترل دیابت

هنگام برنامه ریزی رژیم غذایی دیابتی، مهم است که بر روی انتخاب چربی های تک ملکولی بیش از چربی های ترانس یا چربی های اشباع تمرکز کنید. فندق یکی از مهم ترین منابع این چربی های خوب محسوب می شود. این چربی ها نه تنها باعث افزایش وزن نمی شوند، بلکه به کنترل دیابت نیز کمک می کنند. در یک تحقیق سال ۲۰۱۵ که در مجله آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شد، نتایج جالبی در مورد نحوه واکنش افراد دیابتی در هنگام تکمیل رژیم غذایی روزانه آن ها با آجیل ها صورت گرفت. نتایج نشان می داد که مصرف آجیل ها از جمله فندق باعث کاهش سطح کلسترول می شود. متغیر تعجب آور این بود که دوزهای فندق بالاتر تأثیر قویتری بر دیابت داشتند و چربی خون افراد دیابتی را نسبت به افراد سالم بیشتر کاهش می دادند.

تقویت سلامت قلب

آجیل ها معمولا بهترین مواد برای مبارزه با بیماری های قلبی به شمار می روند و خواص فندق نیز از این قضیه مستثنی نیست. ویتامین ها و مواد معدنی موجود در فندق کارایی قلب را افزایش می دهند. به غیر از منبع خوب فیبر، آن ها حاوی مقدار زیادی اسیدهای چرب غیر اشباع هستند که باعث کاهش کلسترول LDL (نوع بد) و افزایش کلسترول HDL (نوع خوب) می شود. مطالعات انجام شده توسط انجمن آمریکایی تغذیه و منتشر شده در مجله تغذیه اروپا نشان داد که رژیم های غذایی حاوی فندق و سایر آجیل ها باعث کاهش کلسترول LDL، کاهش التهاب و بهبود چربی های خون می شوند.

فندقمملو از خواص آنتی اکسیدانی

تمام ویتامین ها و مواد معدنی موجود در فندق جزو آنتی اکسیدان ها محسوب می شوند. آنتی اکسیدان ها رادیکال های آزاد در بدن را از بین می برند و به جلوگیری از بیماری های مزمن مانند سرطان و بیماری های قلبی کمک می کنند. فندق ها یک منبع عالی ویتامین E هستند که به کاهش پیری و بیماری کمک کرده و التهاب را کاهش می دهند. یکی دیگر از خواص فندق این است که تقریبا تمام نیاز روزانه شما به منگنز را فراهم می کند که البته آنتی اکسیدان نیست اما عامل مهمی برای آنزیم ها به شمار می رود. فندق هم چنین دارای بالاترین میزان پروانتوسیانیدین (PAC)، یک نوع پلی فنول است که تنها در غذاهای مانند شراب قرمز و شکلات تیره وجود دارد.

بهبود عملکرد مغز

فندق باید به عنوان یک نیروگاه تقویت مغز در نظر گرفته شود. آن ها پر از عناصری هستند که می توانند مغز و عملکرد شناختی را بهبود بخشند و کمک کنند تا احتمال ابتلا به بیماری های دژنراتیو کاهش پیدا کند. با توجه به سطوح بالای ویتامین E، منگنز، تیامین، فولات و اسید های چرب، رژیم غذایی حاوی فندق می تواند مغز شما را تیز و در بهترین حالت نگه دارد. سطح بالای ویتامین E با کاهش مشکلات شناختی همراه است و هم چنین می تواند نقش مهمی در پیشگیری و درمان بیماری های ذهنی مانند آلزایمر، دمانس و پارکینسون داشته باشد.

جلوگیری از سرطان

با توجه به تعداد زیادی از آنتی اکسیدان های فندق، آن ها غذاهای ضد سرطانی مهمی هستند. ویتامین E به عنوان بهترین مکمل پیشگیری از سرطان شناخته می شود. مطالعات نشان داده اند که قابلیت های ویتامین E برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات، پستان، روده بزرگ و ریه، و نیز جلوگیری از رشد جهش ها و تومورها مناسب است. در مطالعات دیگر، ترکیبات پیچیده منگنز فعالیت بالقوه ضد تومور را نشان دادند.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.