خواص میوه زالزالک در طب سنتی

زالزالک یکی از مهم ترین میوه های خانواده توت ها محسوب می شود. بر اساس گیاه شناسی، زالزالک از جمله سرده گل سرخیان است. معمولا درختچه های این میوه را می توانید در بیشتر جنگل های ایران مشاهده کنید. این میوه که در پاییز می رسد، یکی از محبوب ترین خوراکی ها در استان های غرب کشور به شمار می روند.

0

زالزالک یکی از مهم ترین میوه های خانواده توت ها محسوب می شود. بر اساس گیاه شناسی، زالزالک از جمله سرده گل سرخیان است. معمولا درختچه های این میوه را می توانید در بیشتر جنگل های ایران مشاهده کنید. این میوه که در پاییز می رسد، یکی از محبوب ترین خوراکی ها در استان های غرب کشور به شمار می روند. خواص زالزالک از دیرباز مورد توجه پزشکان طب سنتی بوده است و از آن برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می کردند.

خواص زالزالک:

بهبود سلامت قلب

هم در پزشکی مدرن و هم در طب سنتی، این میوه به عنوان یکی از بهترین مواد برای بهبود تقویت قلب شناخته می شود چرا که زالزالک با افزایش استقامت شما، کاهش تنش و افزایش انرژی و از بین بردن خستگی، می تواند احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی خطرناک را کاهش دهد. لیست گسترده ای از ترکیبات آلی، ساپونین ها، کاتچین ها و دیگر آنتی اکسیدان های مفید در این میوه های کوچک باعث می شود که آن یک سلاح بسیار قوی در برابر رادیکال های خطرناک آزاد باشد که بر سلامت قلب تاثیر می گذارد. دانشمندان معتقدند که مصرف زالزالک احتمال ابتلا به سکته قلبی را تا ۴۵ درصد کاهش می دهد.

تثبیت سطح فشار خون

بسیاری از دانشمندان به فشار خون بالا قاتل خاموش می گویند چرا که هیچ گونه علائمی برای تشخیص آن وجود ندارد. وقتی فشار خون شما بالاتر باشد، به دنبال این افزایش فشار، قلب باید برای حفظ گردش خون در رگ‌های خونی شدیدتر از حالت طبیعی فعالیت کند. همین موضوع باعث می شود تا فشار بیشتری به قلب وارد شده و احتمال سکته قلبی به شدت بالا برود. یکی از بهترین موادی که می تواند به شما در تثبیت فشار خون کمک کند، زالزالک است.

بهبود هضم

مشکلات گوارشی هر ساله به دلیل مصرف بیش از اندازه ی غذاهای فرآوری شده و فست فود ها در حال افزایش می باشد. ترکیبات ارگانیک مختلفی در زالزالک وجود دارد که با فلور روده ی ما ارتباط دارد تا هضم مواد مغذی ما را بهبود بخشد. این در حالی است که فیبر موجود در این میوه، فرایند گوارش ما را به طور کامل بهبود می بخشد و به از بین بردن هر گونه مسائلی مانند یبوست، نفخ زدن، گرفتگی روده و رفلاکس معده کمک می کند.

مراقبت از پوست

محتوای آنتی اکسیدانی در زالزالک باعث می شود استفاده از آن به صورت موضعی بر روی پوست، به ویژه در سوختگی، زخم، و یا آکنه مفید باشد. ترکیبات ارگانیک این میوه ضد التهابی هستند و به همین دلیل می توان از آن برای کاهش خارش، بهبود زخم و یا سایر شرایط پوستی مانند اگزما یا پسوریازیس بهره برد. امروزه از عصاره زالزالک در ساخت و تهیه بسیاری از محصولات بهداشتی پوستی استفاده می شود.

 افزایش سطح انرژی

تحقیقات نشان می دهد که این میوه عروق خونی کرونر را گسترش می دهد که اجازه می دهد تا خون بیشتری از طریق بدن منتشر شود که می تواند منجر به سطح بالاتری از انرژی یا هوشیاری شود. هنگامی که تمام قسمتهای بدن شما به درستی اکسیژنه می شوند، مهارت های شناختی شما بهبود یافته، سطح انرژی شما افزایش می یابد و متابولیسم شما قادر به کار در سطوح بهینه است.

کاهش اضطراب

یکی از مهم ترین خواص زالزالک کاهش اضطراب است. در بسیاری از داروهای سنتی، زالزالک برای شرایط خاص روانشناختی، از جمله استرس، اضطراب و حتی افسردگی استفاده می شده است. در متون طبی قدیمی آمده است، افرادی که اخیرا کسی را از دست داده اند یا این که تحت شرایط عاطفی خاصی هستند، بهتر است از این میوه استفاده کنند. حتی در بسیاری از شهرها در مراسم تدفین عصاره میوه ی زالزالک را پخش می کنند تا فضای سنگین را آرام کنند. تحقیقات نشان می دهد که خواص زالزالک از نظر آنزیمی بر روی هورمون ها تاثیر می گذارند و به همین دلیل می توان از این میوه برای کاهش اضطراب استفاده کرد. عرق زالزالک هم در کاهش استرس و اضطراب مفید است.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.