عرقیات دو آتشه موثرتر بوده و مزیت بیشتری دارد

از تقطیر اسانس ریشه، پوست یا گلبرگ گیاهان طبی در آب، عرقیات گیاهی حاصل میشود. حال اگر این عرقیات را دوباره تقطیر کنند از مقدار آب آن کاسته شده و فرآورده دو آتشه به دست می آید که نوع مرغوب تری از عرق بوده و مزه و بوی تندتری نسبت به عرقیات معمولی دارد. به این ترتیب اگر فرآورده حاصله مجدد تقطیر شود اسانس به دست می آید.

0

اسانس، روغن سبکی است که بالای عرقیات جمع شده و قابل جمع آوری است. خواص دارویی آن در حجم کم مانند عرق گیاهی است، اما اگر به اندازه عرقیات گیاهی استفاده شود در صورت استعمال موضعی ایجاد تاول کرده و در صورت خورده شدن، مخاط دهان را زخم و ملتهب می کند. در نتیجه برای بهره هرچه بیشتر از خواص درمانی عرقیات، از عرقیات گیاهی دو آتشه استفاده کنید البته در مصرف این فرآورده هم زیاده روی نکنید، چرا که اثرات ناگوار سردی و گرمی (لیست مواد غذایی سرد و گرم) گیاه دامنتان را می گیرد.

 

شناسایی عرق تقلبی غیر ممکن است!

هرچقدر آب به کار رفته در عرقیات بیشتر و میزان اسانس گیاه از حدی کمتر باشد اثر درمانی عرق ضعیف تر شده و همچون آب نفع و ضرری به بدن نمی رساند و این را فقط در اثر مصرف آن می توان متوجه شد و هیچ راه دیگری برای تشخیص اصل از تقلبی آن وجود ندارد.

برخی عرقیات گیاهی روی ظروف پلاستیکی تاثیر گذاشته و از آنها تاثیر میپذیرد. بنابرین بطری محصول را شیشه ای کنید و روی آن را با یک ورقه نازک آلومینیومی بپوشانید و پس از هر بار مصرف درِ بطری را خوب ببندید.

البته این را هم بدانید که نگهداری طولانی مدت و نامناسب عرقیات گیاهی به تبخیر و جدا شدن اسانس محصول منجر شده و اثر درمانی آن از بین خواهد رفت. عرقیات باید به دور از نور و گرما درون بطریِ شیشه ایِ رنگی در دمای یخچال نگهداری شود.

 

عرقیات گیاهی هم فاسد می شوند!

اما چگونه به فساد عرقیات گیاهی پی ببریم؟ عرقی که استریل، دارای بسته بندی بهداشتی و تاریخ مصرف باشد و رنگ شفاف و زلالی داشته باشد سالم است، اما اگر عرق پس از مدتی کدر شد یا رسوب کرد، بدانید که آلوده به قارچ و کپک شده و مصرف آن مسمومیت زا است. این را هم بدانید برخی از عرقیات گیاهی روی ظروف پلاستیکی تاثیر گذاشته و از آنها تاثیر می پذیرند.

بنابرین بطری محصول را شیشه ای کنید و روی آن را با یک ورقه آلومینیومی بپوشانید و پس از هربار مصرف درِ بطری را محکم کنید.

 

احتمال وجود متانول در عرقیات غیربهداشتی!

گاهی ممکن است در اثر ورود چوبه گیاه و تقطیر آن متانول وارد عرقیات گیاهی شود که البته موضوعی عمومی نیست. متانول الکلی است که از تقطیر تخریبی چوب بدست میاید و تفاوت آن با اتانول در آن است که اتانول از تخمیر میوه و غلات بدست آمده و مصرف آن موجب خارج شدن فرد از حالت طبیعی و ایجاد مستی و بی اختیاری بر حرکات می شود که در دراز مدت می تواند بر کبد، کلیه و قلب تاثیر بگذارد،اما متانول ماده ای است کشنده که مرگ سریع را رقم میزند.

 

منبع: گردآوری اختصاصی توسط وبسایت هربالیا

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.