خواص و فواید درمانی توت فرنگی

توت فرنگی، که به عنوان ملکه ی میوه ها در آسیا شناخته می شود، میوه ای سرشار از ویتامین ها و مواد مغذی بود و خواص و فواید درمانی زیادی دارد. توت فرنگی میوه ای محبوب و حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان، فیبر و ویتامین می باشد

0

توت فرنگی، که به عنوان ملکه ی میوه ها در آسیا شناخته می شود، میوه ای سرشار از ویتامین ها و مواد مغذی بود و خواص و فواید درمانی زیادی دارد. توت فرنگی میوه ای محبوب و حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان، فیبر و ویتامین می باشد.

این میوه مغذی و پر فایده چربی خوب خون را افزایش داده، فشار خون را پایین می آورد و به شما برای محافظت در برابر سرطان کمک می نماید. این میوه جزو ۲۰ میوه ی پر از آنتی اکسیدان بوده و منبعی خوب برای تامین پتاسیم و کلسیم می باشد. فقط ۸ عدد توت فرنگی، ویتامین C ای بیشتر از ۱ پرتقال دارند. در ادامه به بررسی خواص و فواید این میوه خوشمزه و پر طرفدار می پردازیم.

مصرف توت فرنگی چه خاصیت و فوایدی دارد؟

مصرف انواع میوه ها و سبزیجات، از جمله توت فرنگی فوایدی بی شماری در پی دارد. با خوردن خوراکی های گیاهی، خطر بیماری های قلبی، دیابت و سرطان کاهش می یابد. هم چنین مصرف مقادیر بالای میوه و سبزیجات برای سلامت پوست و مو، افزایش انرژی و کاهش وزن مفید می باشد.

کاهش بیماری های قلبی

مصرف منظم آنتوسیانین نوعی فلانوئید که در خانواده توت ها موجود است، خطر حمله قلبی را تا ۳۲ درصد در زنان جوان و میان سال کاهش می دهد. هم چنین کوئرستین، نوعی دیگری فلانوئید که در توت فرنگی موجود است، یک ضد التهاب طبیعی بوده و تصلب شریان را کاهش می دهد.
نه تنها پتاسیم و فیبر موجود در توت فرنگی برای قلب مفید است، بلکه تحقیقات نشان داده است که توت فرنگی باعث کاهش نوعی آمینواسید که به لایه داخلی رگ ها آسیب می رساند، می شود.

کاهش سکته مغزی

آنتی اکسیدان های موجود در توت فرنگی و هم چنین پتاسیم بالای توت فرنگی باعث کاهش خطر لخته های خون خطرناک در مغز که باعث سکته مغزی می شوند، کمک می نمایند.

توت فرنگیکاهش رشد سلول های سرطانی

توت فرنگی حاوی آنتی اکسیدان هایی است که در برابر رادیکال های آزاد عمل کرده و رشد سلول های سرطانی را مهار و باعث کاهش التهاب بدن می شود.

کاهش فشارخون

به دلیل پتاسیم بالا در توت فرنگی، این میوه ی پر طرفدار برای افرادی که دچار فشار خون بالا هستند، توصیه می شود. پتاسیم به خنثی کردن اثر سدیم در بدن کمک می نماید. مصرف کم پتاسیم همان قدر برای فشارخون بالا بد است که مصرف بالای سدیم برای فشارخون بالا بد می باشد.

کاهش یبوست

مصرف خوراکی هایی که پر از فیبر و آب هستند به کاهش یبوست و اجابت مزاج راحت کمک می نمایند.

حفظ تعادل قند خون

توت فرنگی قندی پایین و میزان فیبری بالا داشته و هر دو این فاکتور ها به حفظ تعادل قند خون کمک می نماید. توت فرنگی یکی از خوراکی های مناسب برای افراد دیابتی می باشد. تحقیقات نشان می دهد که خوردن ۳۷ توت فرنگی در روز می تواند به طرز چشم گیری عوارض دیابت هم چون نارسایی کلیه و نوروپاتی محیطی را کاهش دهد.

مفید برای بانوان باردار و افسرده

دریافت میزان کافی اسید فولیک برای زنان باردار لازم می باشد و توت فرنگی حاوی مقادیر مناسبی فولیک اسید است.

فولیک اسید موجود در توت فرنگی برای افسردگی نیز می تواند مفید باشد.

بهبود حافظه کوتاه مدت

مواد موجود در توت فرنگی نشان داده اند که می توانند باعث بهبود حافظه کوتاه مدت شوند.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.