آشنایی با فواید مریم گلی در طب سنتی

“مریم گلی”‌ گیاه دارویی است که در کتب طب سنتی به نام «مریمی» نام برده شده است.این گیاه چند ساله و علفی است که به خانواده نعناسانان تعلق دارد و در تمام مناطق معتدله رشد می‌کند و دارای گل‌های زیبایی است و جزء گیاهان معطر و خوشبو است که طعم بسیار تلخی دارد.

0

“مریم گلی”‌ گیاه دارویی است که در کتب طب سنتی به نام «مریمی» نام برده شده است. این گیاه چند ساله و علفی است که به خانواده نعناسانان تعلق دارد و ساقه چند انشعابه دارد، تا ارتفاع ۸۰ سانتی متر رشد می کند. این گیاه در تمام مناطق معتدله رشد می‌کند و دارای گل‌های زیبایی است و جزء گیاهان معطر و خوشبو است که طعم بسیار تلخی دارد. از آن جا که رشد و پرروش این گیاه چندان سخت نیست، امروزه شما می توانید مریم گلی را در تمام مناطق دنیا مشاهده کنید. ما در این مقاله سعی می کنیم شما را به طور کامل با فواید مریم گلی آشنا کنیم.

جلوگیری از آلزایمر و زوال عقل

برای قرن ها اعتقاد بر این بوده که فواید مریم گلی می تواند با تقویت عملکرد مغز، به جلوگیری از کاهش حافظه و اختلالات روانی کمک کند. محققان آزمایشات بالینی را با استفاده از عصاره مریم گلی انجام دادند. در این آزمایش ۴۰ نفر که به آلزایمر مبتلا شده بودند، در معرض عصاره مریم گلی قرار گرفتند. نتایج نشان داد استفاده از این ماده به صورت چشمگیری در افزایش قدرت شناختی بیماران نقش داشته است. این نتایج هم چنین با کاهش علائم عصبی و افزایش کلی سلامت روانی همراه بود. این موضوعات ثابت می کند استفاده از مریم گلی می تواند باعث کاهش احتمال ابتلا به مشکلاتی مانند آلزایمر و زوال عقل شود.

درمان دیابت

مطالعات نشان می دهد که مریم گلی بر روی میزان قند خون ناشتا تاثیر دارد. هم چنین خاصیت متفورمین مانند این گیاه می تواند روش مناسبی برای درمان دیابت باشد. یکی از مهم ترین مواد غذایی در رژیم غذایی افراد دیابتی مریم گلی است.

تنظیم سطح کلسترول

یک مطالعه آزمایشی که در مجله بین المللی علوم مولد منتشر شده، فواید مریم گلی را در شش داوطلب سالم زن ۴۰ تا ۵۵ ساله بررسی کرد. این مطالعه بیشتر بر روی بررسی قند خون، پروفایل چربی و کلسترول تمرکز داشت. بعد از گذشته ۴ هفته، نتایج نشان داد که مریم گلی با بهبودی در پروفایل لیپید می تواند به کاهش سطح کلسترول LDL و افزایش کلسترول HDL کمک کند. این موضوع می تواند باعث جلوگیری از مشکلات خطرناکی مانند سکته مغزی، حملات قلبی و تصلب شراین شود.

مبارزه با چاقی

یکی از مهم ترین معضلاتی که در سال های اخیر جوامع انسانی را تهدید می کند، اضافه وزن و چاقی است. این موضوع می تواند به صورت موثر شانس ابتلا به مشکلاتی مانند دیابت نوع ۲ و فشار خون بالا را افزایش بدهد. با این که امروزه می توان با استفاده از عمل های جراحی چربی اضافه را از بدن خارج کرد، دانشمندان همواره به دنبال راه های طبیعی و بی خطر هستند. تحقیقات حاکی از این است که فواید مرم گلی می تواند به شما در این امر کمک کند. عصاره متانولی این گیاه جذب چربی در پانکراس را مهار می کند و منجر به کاهش وزن کلی می شود.

مریم گلیدرمان علائم یائسگی

از جمله مهم ترین علائم یائسگی می توان به گر گرفتگی، بی خوابی، سرگیجه، سردرد، عرق شبانه و گلو درد گاه به گاه اشاره کرد. این علائم ناشی از عدم تعادل هورمونی، یعنی کاهش میزان استروژن است. در سال ۲۰۱۱ دانشمندان سوییسی دریافتند که استفاده از فواید مریم گلی می تواند به کاهش این علائم کمک کند. آن ها در طی یک آزمایش ۴ ماهه، به زنانی که وارد دروان یائسگی شده بودند از عصاره این گیاه تجویز کردند. بعد از گذشت این زمان، بیماران گزارش دادند که علائم یائسگی مانند گر گرفتگی به شدت کاهش پیدا کرده است. تحقیقات بیشتر نشان داد که این موضوع به دلیل تقلید عملکرد استروژن می باشد.

درمان اسهال

برای سال ها از خواص مریم گلی برای درمان مشکلات گوارشی مانند نفخ، رفلاکس معده و اسهال استفاده می شده است. دانشمندان بر این عقیده هستند که استفاده از چای مریم گلی منجر به کاهش فعالیت اسپاسمودی روده می شود. همین موضوع باعث شده است که مصرف این گیاه منجر به درمان اسهال شود. علاوه بر این، بعضی از شواهد نشان می دهد که مریم گلی قادر به کاهش علائم کولیک می شود.

مقابله با نفخ معده

مریم گلی خاصیت ضد اسپاسم دارد و همین خاصیت را در دستگاه گوارش نیز به جا می‌گذارد. در واقع این گیاه پر خاصیت باعث تسکین کرامپ ها یا گرفتگی عضلانی معده می‌شود و نقش موثری در حفظ دستگاه گوارش دارد. به خصوص این که از سوزش معده جلوگیری می‌کند. از همه مهم تر این که مریم گلی یکی از گیاهان فوق‌العاده موثر برای مقابله با نفخ و گاز معده نیز محسوب می‌شود. اگر شما هم از چنین مشکلاتی رنج می‌برید می‌توانید با مشورت با داروساز و یا عطار شروع به مصرف گیاه مریم گلی بکنید.

نرم کردن گلو

مریم گلی به دلیل دارا بودن خواص ضد عفونی‌ کنندگی، می‌تواند مانع گسترش عوامل عفونت زا شود. خواص آنتی‌ اکسیدانی این گیاه نیز باعث کاهش عوامل التهاب زا خواهد شد. علاوه بر این‌ ها مریم گلی خواص قابضی دارد و به همین دلیل نیز می‌تواند روان شدن ناشی از التهاب‌ها در مجاری تنفسی را کاهش دهد. مریم گلی با افزایش موضعی تولید گلبول‌های سفید باعث تقویت سیستم ایمنی بدن نیز می‌شود.در  فصل سرما که مشکل سرماخوردگی دامن خیلی‌ها را می گیرد می‌توانید به این گیاه اعتماد کنید. می‌توانید از اسپری‌های مخصوص این گیاه استفاده کنید و یا این که با دم کرده‌ی آن قرقره کنید.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.