آشنایی با خواص گیاه سداب

سداب نوعی گیاه علفی پایا بوده که به خانواده ی افراسانیان تعلق دارد. ساقه های این گیاه چوبی و چند شعبه است و معمولا صاف و بی پرز می باشد. بر اساس بررسی کتب طب سنتی در ایران و سایر ملل مختلف، سداب یکی از قدیمی ترین گیاهان دارویی می باشد که از آن در درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود.

0

سداب نوعی گیاه علفی پایا بوده که به خانواده ی افراسانیان تعلق دارد. ساقه های این گیاه چوبی و چند شعبه است و معمولا صاف و بی پرز می باشد. بر اساس بررسی کتب طب سنتی در ایران و سایر ملل مختلف، سداب یکی از قدیمی ترین گیاهان دارویی می باشد که از آن در درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود. در این مقاله سعی می کنیم شما را با خواص سداب آشنا کنیم.

جلوگیری از رشد قارچی

از مهم ترین خواص سداب می توان به داشتن ویژگی های ضد قارچی اشاره کرد. این گیاه کمی سمی است اما این میزان به حدی نیست که به سلامت انسان صدمه وارد کند اما برای قارچ ها به شدت کشنده می باشد. همین موضوع باعث می شود تا مصرف سداب بتواند رشد قارچ در داخل و خارج بدن را از بین ببرد. برای سال ها از ویژگی های ضد قارچی این گیاه برای درمان بیماری هایی مانند درماتیت و قارچ انگشتی استفاده شده است.

پادزهر سموم

در بسیاری از کشور ها مانند هند، چین، ژاپن و اندونزی از این گیاه به عنوان یک پادزهر استفاده می شود. بررسی های گسترده ای در سال های اخیر در مورد این ویژگی سداب انجام شده است که نشان می دهد پادزهر بودن این گیاه ریشه در سمی بودنش دارد. این موضوع باعث شده تا عصاره سداب برای درمان مسمومیت های جزیی موثر باشد. البته ذکر این موضوع حیاتی است که این خاصیت بر روی نوروتوکسین ها موثر است، نه بر روی هماتوکسین ها. در طب سنتی ایرانی نیز از خواص سداب برای غلبه بر استفراغ و تهوع استفاده می شود.

خواص آنتی باکتریال

دوباره همان ماهیت سمی این گیاه باعث شده است تا بتوان از آن در کشتن و از بین بردن باکتری ها استفاده کرد. برای درمان عفونت های باکتریایی داخلی باید مقدار بسیار ناچیزی از این گیاه را به صورت خوراکی مصرف کرد. دقت کنید که از دوز های پایین استفاده کنید چرا که استفاده بیش از حد عوارض جانبی دارد و بهتر است قبل از مصرف حتما با یک متخصص مشورت کنید. از جمله مواردی که می توان از این خاصیت سداب بهره برد، مسمومیت غذایی توسط باکتری ها مانند سالمونلا، عفونت های باکتریایی در روده بزرگ، معده و دستگاه ادراری است.

سدابحشره کش

معمولا در هر مکانی که این گیاهان رشد کرده باشند، حشرات وجود ندارند چرا که سداب برای بیشتر حشرات سمی است و از همین رو آنها از این گیاه دوری می کنند. در گذشته که سموم به شکل امروزی وجود نداشت، برای جلوگیری از حمله آفات از روش هایی مانند کاشت سداب استفاده می شده است. در حال حاضر نیز یکی از مواد موجود در سموم حشره کش ارگاینک، عصاره سداب می باشد. استفاده از حشره کش های ارگانیک بسیار مفید است چرا که سموم شیمیایی یکی از تهدیداتی هستند که سلامت محیط زیست را تهدید می کنند.

بهبود هضم

خواص سداب می تواند به دو طریق به بهبود هضم کمک کند. اول این که این گیاه دارای فیبر است و فیبر ها معمولا دیر گوارش می شوند و این موضوع باعث می شود احتمال ابتلا به مشکلاتی مانند یبوست و نفخ کاهش پیدا کند. همان طور که در بالا نیز چند بار اشاره شد، عصاره این گیاه یکی از مهم ترین روش های درمان مسمومیت های غذایی است. مصرف دمنوش های سداب توانایی درمان مسمویت های قارچی، باکتریایی و میکروبی را دارد.

ضد صرع و ضد هیستریک

هیستری یک واژه یونانی به معنای هیجان بیش از حد می باشد. معمولا حملات هیستریک یکی از رایج ترین مشکلات در جوامع امروزی محسوب می شوند چرا که شرایط استرس آمیز به شدت بیشتر شده اند. یکی از موادی که می تواند به شما در جلوگیری از حملات هیستریک کمک کند، سداب است. این گیاه ذاتا یک آرام بخش است و از همین رو مصرفش می تواند احتمال حملات عصبی را کاهش دهد. صرع نیز یک اختلال عصبی است که به دلیل مشکلات نورنی ایجاد می شود. بررسی ها نشان می دهد که نوروکسین های موجود در سداب اعصاب را آرام می کنند و به همین دلیل می توانند به عنوان یک ضد صرع عمل کنند.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.