دوش گرفتن و حمام در شب چه فوایدی دارد؟

پژوهشگران عقیده دارند بهترین زمان برای حمام کردن و دوش گرفتن شب ها است زیرا در این زمان ها بدن قادر خواهد بود آلودگی پوست را مرتفع کند و پس از دوش گرفتن و هنگام خواب بدن آرامش بیشتری پیدا می کند.

0

وقتی حرف از حمام و دوش گرفتن می‌شود، بسیاری از افراد معمولا نظرات مختلفی پیرامون دوش اول صبح یا حمام آخر شب دارند.برخی محققان معتقد هستند حمام آخر شب که قبل از رفتن به رختخواب انجام می‌شود، خواب آرامی را به دنبال دارد و دوش هنگام صبح‌ شروع خوبی را برای یک روز فعالیت رقم می‌زند.

محققان با تحقیقات سالانه‌ای که روی این موضوع انجام داده‌اند،معتقدند حمام فواید و مضرات خود را دارد؛ در حالی که حمام شبانه تعریق، چربی‌های اضافی و مواد حساسیت‌زایی را که در طول روز به پوست بدن چسبیده‌اند،از آن جدا می‌کند، به پوست درخشندگی خوبی می‌دهد و به طور کلی، عمل خوبی برای از بین بردن آلودگی‌های روزانه است.

اگر کل روز در حال فعالیت و کار هستید و تعریق داشته‌اید،قبل از خواب حتما دوش بگیرید.بدن با قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا و مواد حساسیت‌زا، مستعد تحریک پوستی می‌شود.بنابراین، محققان توصیه می‌کنند حتما پیش از خواب دوش بگیرید تا این مواد مضر و خطرناک از پوست بدنتان پاک شود.این مسئله به ویژه هنگام بهار که مواد حساسیت‌زا شدت می‌گیرند از اهمیت بالاتری برخوردار است.

صرف‌نظر از دوش گرفتن،مهم‌ترین مسئله‌ای که محققان در این میان مطرح می‌کنند، شست و شوی صورت قبل از رفتن به رختخواب و سر گذاشتن روی بالشت است.این کار به جلوگیری از ایجاد چربی روی پوست و تشکیل آکنه روی صورت کمک می‌کند.

حمام کردن علاوه بر این که دمای بدن را تنظیم می‌کند، به داشتن خوابی راحت کمک می‌کند.برخی مطالعات حاکی از آن است که حمام عصر گاهی و حداقل ۹۰ دقیقه پیش از خواب به بالا رفتن و سپس کاهش دمای بدن کمک می‌کند که در نتیجه خواب راحتی را به دنبال خواهد داشت.

در واقع، حمام کردن قبل از خواب به دلیل کاهش میزان هورمون کورتیزول،مانند یک آرام بخش و کاهش‌دهنده استرس عمل می‌کند.کورتیزول نوعی هورمون استروئیدی است که توسط غدد آدرنال تولید شده و به بدن در واکنش به استرس و تنظیم قند خون و مبارزه با عفونت‌ها کمک می‌کند.

نه تنها پوست صورت بلکه تمام پوست بدن شب‌ها خود را بازسازی می‌کند.به این معنی که وقتی ما می‌خوابیم،سلول‌های مرده پوست دچار ریزش می‌شوند و پوست جدیدی ساخته می‌شود.به همین دلیل محققان معتقدند که قبل از خواب حمام کنید تا آلاینده‌ها و موادی که منافذ پوستی را مسدود کرده‌اند،از روی پوست پاک شوند.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.