نعناع یک مسکن طبیعی است.

تمامی گیاهان سرشار از فواید مفیدی هستند که می توانند در درمان اختلالات و امراض، مرهم های مناسبی باشند. یکی از مفید ترین گیاهان دارویی نعناع است که جزء سبزیجات نیز به شمار می آید. گیاه نعناع از خواص ویژه ای برخوردار است که آن را نسبت به سایر سبزیجات متفاوت کرده است.

0

نعناع گیاهی علفی و چند ساله است که علاوه بر ساقه زیرزمینی که گیاه را در خاک مستقر می‌سازد، دارای ساقه هوایی نیز می باشد. در محل گره‌های ساقه که در تماس با زمین است، ریشه‌های خارج شده ساقه جدید را درست می‌کند. بنابراین اگر شما فقط یک ساقه از آن را در باغچه خود بکارید، به زودی تمام باغچه شما پر از نعناع می‌شود‌.نعناع از قدیم به عنوان یک گیاه معطر و اشتها‌ آور و برای ناراحتی‌های دستگاه گوارش به کار رفته است‌. به طوری که بقراط، پدر علم طب از نعناع در نوشته‌های خود یاد کرده است. در قرون وسطی از نعناع در معالجه بیماری‌ها و برای التیام زخم‌ها و درمان درد گزیدگی زنبور و سگ هار استفاده می‌شده است.این گیاه چند نوع است که نعنای کوهی یا نعنای فری، از نظر کاربرد و خواص از نعنای معمولی که پرورش داده می‌شود، بسیار عالی‌تر، قوی‌تر و موثرتر است.

کاربرد و خواص

از نعناع اسانس‌، روغن و تنتور تهیه می‌کنند که مصارف طبی مختلفی دارد. از نظر طب قدیم ایران نسبتا گرم و خشک است و دارای ماده‌‌ای به نام منتول است که ایجاد احساس خنکی در دهان می‌کند‌.برگ نعناع سرشار از آنتی‌ اکسیدان و فیتونوترینت هستند که می‌توانند بدن ما را در برابر بیماری‌های قلبی و سرطان‌ها مقاوم سازند و برای معده و گوارش نیز بسیار مفید و برای هضم غذا عالی است. رایحه نعناع به تنهایی به ترشح غدد بزاقی که تولید‌کننده آنزیم‌های گوارشی ضروری هستند کمک می‌کند، عضلات معده را ریلکس کرده و احتمال اسپاسم و بد هضمی را کاهش داده و برای تازه کردن عملکرد مغزتان موثر است.در درمان آسیب‌دیدگی و دندان درد نیز مفید است. دیگر آنکه جویدن برگ نعنا‌، در رفع سکسکه موثر است.ضمنا این گیاه چربی‌سوز  و در رژیم غذایی مفید است و به دلیل ضد میکروبی و ضد التهابی، برای سلامت دهان عالی است. همچنین باعث ترشح صفرا و تحریک عملکرد کبد و تمیز شدن آن می‌شود.در ضمن آرام‌بخش است که می‌توانید با مالیدن روغن آن روی پیشانی و بینی تان به راحتی سردرد را تسکین دهید.روغن نعناع به عنوان ماده ضدعفونی‌کننده و ضد‌خارش، و آب نعناع به عنوان پاک‌کننده عالی پوست شناخته می‌شوند.

احتیاط: قابل ذکر است مصــــرف زیاد محصولات نعناع مضر است و مصرف این گیاه برای زنان باردار، شیرده و افرادی که سابقه سقط جنین دارند،‌ نیز توصیه نمی‌شود.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.