با فواید بی شمار سویا به طور مختصر آشنا شوید

در اوایل که مردم سویا را شناخته بودند، از آن به عنوان غذایی برای طیور استفاده می کردند. 5000 سال قبل در چین، دانه سویا به عنوان یک ماده مغذی شناخته و به تمام دنیا فرستاده شد.

0

محققان روسی جزو اولین کسانی بودند که فواید سویا را دریافتند. این محققان دریافتند سویا دارای پروتئین زیاد، اسیدهای آمینه ضروری برای بدن، کلسیم، آهن، فسفر، منیزیم، روی، ویتامین های گروه B و فیبر می باشد.

همین امر باعث تحقیقات بیشتر راجع به این ماده مغذی گردید و متخصصان سویا را به عنوان یک ماده غذایی در کنار مواد دیگر موجود در رژیم غذایی محسوب کردند.

آنها سویا را جانشین پروتئین حیوانی در رژیم غذایی کردند و متوجه شدند که این ماده غذایی موجب پایین آوردن کلسترول بد یا LDL و کاهش تری گلیسیرید خون و در نتیجه کاهش بیماری های قلبی می گردد.

دانه سویا، محتوی مقدار زیادی ویتامین Eاست که روی سلامت پوست و مو، اثر دارد و از کم خونی جلوگیری می کند.

همچنین فیبر موجود در سویا موجب کاهش وزن، کاهش کلسترول و تری گلیسیریدها و افزایش کارکرد روده بزرگ می شود و از سرطان روده بزرگ جلوگیری می کند و جلوی یبوست را می گیرد. این نکته را نیز نباید فراموش کنیم که زیاد مصرف کردن سویا (غلات) موجب اسهال، نفخ و درد شکم می شود.

ویتامین B1 موجود در دانه سویا جلوی خستگی و انواع بیماری های عصبی را می گیرد، افزایش دهنده انرژی است و برای زنان باردار و شیرده و همچنین برای ورزشکاران و میانسالان مفید می باشد.

ویتامین B2 که در سویا وجود دارد، از زخم های لب و زبان و متورم شدن زبان و همچنین از مبتلا شدن به آب مروارید، پیشگیری می کند.

منیزیم موجود در سویا، اثرات مفید بر استخوان و رگ های خونی، مخصوصاً بر عضلات قلب دارد و از لخته شدن خون و انسداد رگ های خونی جلوگیری می کند.

استئوپروز (پوکی استخوان) یکی از بیماری های شایع استخوان است که در این بیماری استخوان ها، کوچک و شکننده می شوند. ورزش کردن و استفاده از مکمل های کلسیم و ویتامین Dو مصرف میوه جات و سبزیجات می تواند در جلوگیری از این بیماری نقش مهمی داشته باشد.

اگر زیاد پروتئین حیوانی مصرف کنید، کلسیم از استخوان هایتان برداشته شده و از طریق ادرار یا مدفوع از بدن خارج می شود، ولی سویا و به طور کلی پروتئین های گیاهی نه تنها فاقد این اثر هستند، بلکه میزان ذخیره کلسیم را زیاد می کنند.

از دیگر مواد موجود در سویا، ایزوفلاوونوئیدها هستند که جلوی شکستن استخوان را می گیرند و مانند هورمون استروژن (هورمون زنانه) باعث ساخت استخوان و جلوگیری از تخریب استخوان می شوند.

 

سویا و یائسگی

نشانه های یائسگی عبارت است: عرق کردن و گرمای زیاد بدن، پوکی استخوان، بیماری قلبی و ریزش موی سر. این عوارض در نتیجه کاهش استروژن (هورمون زنانه) به وجود می آیند. اگر شما جزو مصرف کنندگان سویا هستید، دیگر نگران عوارض یائسگی نباشید.

در ژاپن مردم زیاد سویا مصرف می کنند و بررسی ها نشان داده که تنها ۳/۱ خانم های ژاپنی علائم یائسگی را بروز داده اند.

تحقیقات نشان داده است که زنانی که هر روز سویا مصرف می کنند، حدود ۴۰ درصد عوارض ناشی از یائسگی را از بین می برند.

پس بهتر است از سویا به جای پروتئین حیوانی استفاده کنیم تا از عوارض ناشی از مصرف پروتئین حیوانی در امان بمانیم.

 

سویا و سرطان

سرطان هایی از قبیل سرطان سینه، تخمدان و پروستات با کمک سویا، از بین رفته است. پس بهتر است این ماده مغذی را بهتر بشناسیم و در زندگی خود از مزایای وافر آن بهره مند شویم.

در آینده ممکن است از سویا به عنوان هورمون درمانی و به طور کلی به جای داروهای مصنوعی استفاده شود.

به طور کلی سویا یکی از بهترین مواد غذایی است که دارای منافع بی شماری می باشد و می تواند پایه رژیم غذایی را تشکیل دهد. و دارای فواید بیشماری می باشد از جمله:

* کمک به هضم غذا؛

* پایین آوردن کلسترول خون؛

* سلام روده و معده؛

* جلوگیری از بیماری پوکی استخوان؛

* کاهش عوارض یائسگی؛

* کاهش عوارض بیماری دیابت؛

* جلوگیری از بیماری های قلبی؛

* جلوگیری از بیماری پروستات؛

* جلوگیری از سرطان بخصوص سرطان های راست روده، سینه، تخمدان و روده بزرگ.

شما اگر سویا را با دیگر پروتئین ها از قبیل شیر و گوشت مصرف کنید، در کاهش کلسترول خون تان اثر زیادی دارد.

شما می توانید به سالاد، سوپ و خورش خود سویا بیفزایید و با این کار موجب بالا بردن ارزش غذایی تان و خوش طعم کردن آنها شوید.

 

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.