خواص عرق خارشتر

عرق خارشتر برطرف کننده ی سنگ کلیه و مثانه، تقویت کننده ی اعمال کلیه و شستشو دهنده ی کلیه ها و تقویت کننده کبد.

0

خارشتر گیاهی دارویی است که در بیابان ها و مناطق خشک بسیار پیدا میشود که در خواص آن میتوان به وجود موادی در ریشه آن که در تقویت سیستم دفاعی بدن موثر است.

خارشتر گیاهی است چندصد ساله به ارتفاع ۲۰ تا ۱۲۰ سانتی متر و دارای شاخه های متعدد خاردار به رنگ سبز تا سبز مات. طول خارها، از یک تا ۶ سانتی متر متغیر بوده و زاویه آنها، تقریبا راست است، برگ ها بیضی شکل به طول ۱۰ تا ۱۵ و عرض ۳ تا ۵ میلی متر و گل ها، که معمولا در محور خار ها و به تعداد ۲ تا ۸ عدد در هر خار ظاهر میشوند، به رنگ قرمز ارغوانی تا جگری هستند.کاسه گل، بدون کرک است و میوه، به صورت نیام دانه تسبیحی، حاوی ۴ تا ۷ دانه میباشد.سطح نیام صاف یا دارای خار های کوتاه است. در دنیا، ۱۲ گونه خارشتر وجود دارد که فقط دو گونه آن در ایران میروید.گونه غالب در ایران Alhagi maurorum است که شرح گیاه شناسی آن، در بالا آورده شد؛ اما گونه ای دیگر به نام Alhagi graecorum  نیز در جنوب و جنوب غربی ایران میروید که قدی کوتاه تر،خار های انبوه تر، کاسه گل کاملا دندانه دار،میوه پوشیده از کرک های ابریشمی فشرده و نیامی تقریبا دانه تسبیحی دارد. این گیاه را پیش تر به نام Alhagi manifera می شناختند. خارشتر غالب یا Alhagi maurorum ، دارای اسامی قبلی و مترادف A. Persarum،A.camelorum و A.pseudalhagi بوده است نام های دیگر فارسی خارشتر عبارت است از خار اشتر،خاربز و علف ترنجبین، که در گناباد به آن خرنگبین(خار انگبین) میگویند. نام عربی این گیاه، الحاج است که نام علمی گیاه Alhagi  نیز از همین واژه گرفته شده است. واژه ی camelorum  نیز به زبان لاتین، به معنی شتر است.

 ریشه ی خار شتر بسیار عمیق، قوی و گسترده است؛ به طوری که یکی از عوامل تخریب بنا های ساختمانی به شمار میرود. این گیاه معمولا در بیابان ها و مناطق کویری میروید؛ اما به صورت یک علف هرز سمج در اکثر مزارع، باغها و زمین های دست ورزی شده به سرعت گسترش پیدا میکند و حتی گاهی اسفالت را نیز شکافته و از آن سربر می آورد.

این گیاه در قسمت های مختلف پردیس دانشگاه فردوسی مشهد، به وفور قابل مشاهده است.

جالب است بدانیم هرچند خارشتر، مورد تعلیف شتر و بز قرار میگیرد و زنبور عسل نیز به گل های آن علاقه دارد، اما تنها در بعضی زیست بوم های خاص و در صورت وجود و فعالیت حشره ای خاص میتواند ترنجبین تولید کند.

خارشتر.هربالیا

خواص و کاربرد ها

طبیعت خارشتر از نظر حکمای طب سنتی خیلی گرم و خشک است و به عنوان مدر و مسهل از آن بهره میبرند. همچنین،جوشانده ی آن معرق و مالیدن روغن برگ های آن برای روماتیسم مفید است.گل های آن نیز برای التیام بواسیر موثر است. بر طبق تحقیقات جدید مشخص شده است که مواد موجود در ریشه ی خار شتر میتواند در تربیت سیستم دفاعی بدن موثر واقع شود و لذا گزینه مناسبی برای درمان و مهار بیماری ایدز به شمار میرود. بر خلاف باور رایج و برخی مطالب مکتوب و مجازی، عرق خارشتر هیچ تاثیری در از بین بردن سنگ های کلیوی و مثانه ندارد.بر همین اساس، بر طبق تحقیقاتی که به سرپرستی پزشک متخصص کلیه و مجاری ادراری انجام شده است، تاثیر عرق خارشتر بر دفع سنگ های کلیه و مثانه، به لحاظ علمی تایید نشده است.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.