عرق کاسنی چه خواصی دارد.

اگر حرارت و التهاب بدنتان زیاد شده است، اگر احساس رخوت و سستی میکنید و اگر رنگتان زردچوبه ای شده است، به یقین کبدتان نیاز به دوستی مهربان همچون عرق کاسنی دارد.

0

در کشور ما ایران، از زمان های قدیم تا به امروز از قسمت های مختلف گیاه کاسنی و عرق آن به عنوان تصفیه کننده خون و شستشودهنده کبد بسیار استفاده میشود. کاسنی صحرایی یا وحشی در اوایل بهار در کنار جویبار یا در میان سبزه زار می روید.
در گذشته مقداری عرق کاسنی را درون شربت سکنجبین میریختند و به همراه کاهو میل می کردند. این عرق بسیار خنک کننده، صفرابر، جلادهنده کبد و مسکن حرارت بدن است. اگرچه طعم تلخ و خوشایندی ندارد اما دوست خوب کبد است. کبد عضو سم زدای بدن بوده و بیش از ۵۰۰ کارکرد حیاتی دارد. تفکیک مواد غذایی از مواد زائد، سم زدایی، تجزیه مواد شیمیایی، انهدام میکروب ها، تنظیم هورمون ها، سوخت و ساز چربی ها، پروتئین ها و قندها، دفع اوره و … از وظایف کبد است. در واقع هرچیزی که می خوریم، مینوشیم، تنفس میکنیم یا با پوستمان تماس میابد، سرانجام به کبدمان می رسد.

حال اگر این عضو دچارمشکل شود، علائمی چون زردی پوست، خستگی مفرط، التهاب بدن، عطش، چربی خون بالا و … عارض میشود. بنابرین اگر میخواهید کبدتان را از تنبلی نجات دهید عرق کاسنی بنوشید.

این عرق در نوسازی سلول های کبد نقش برجسته ای دارد. چربی های مازاد کبد و رادیکال های آزاد مضر را خنثی و خون را تصفیه میکند. عرق کاسنی ملین و ادرار آور خوبی بوده و با خروج سموم از بدن التهاب بدن، تب های صفراوی، یرقان و زردی ناشی از گرمی را رفع، کیسه صفرا،کلیه و مثانه را از سنگ پاک، التهالب معده را برطرف اسید کلریدریک معده را تحریک و اشتها را زیاد میکند. هرچه این عرق تلخ تر باشد خواص بیشتری داشته و در التیام امراض کبدی موثر تر است.

برای مبتلایان به نقرس و هپاتیت مفید و بدن را در برابر بیماری های عفونی ایمن میسازد.این عرق سرشار از ویتامین C بوده و نوع وحشی ان فسفر و آهن گیاهی دارد.عرق کاسنی با تقویت کبد رنگ پوست را روشن، بیماری های مزمن پوستی به خصوص اگزما را التیام، رسوبات ادراری و جوش های ناشی از گرمی غذا ها را رفع کرده و بهترین دارو برای افزایش نیروی جنسی است. به دلیل انکه این عرق روی کبد اثر نیکویی دارد این عضو میتواند به تنظیم هورمون ها پرداخته و در افزایش قدرت باروری نطفه و تنظیم و تقسیم کروموزوم های نرو ماده تاثیر گذار باشد.

هرچقدر آب به کار رفته در تهیه عرق کاسنی بیشتر باشد، اثر گذاری آن ضعیف تر خواهد بود. در مورد میزان و نحوه مصرف عرقیات از متخصصان این امر کمک بگیرید. برای برخورداری از حداکثر اثر درمانی عرقیات انها را به طور موقت استفاده کنید.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.