گیاه گزنه دوست سلامتی شما

درد مفاصل، ریزش مو، عفونت‌های ادراری، خستگی، مشکلات پروستات و غیره را می‌توان با دست‌های خشن گیاه گزنه درمان کرد.

0

گیاه گزنه گزنه گیاه کوچکی است که همه جا می‌روید. اگر خواص گیاه گزنه را بشناسید خواهید دید که بر خلاف ظاهر خشن و گزنده‌اش چقدر با سلامتی‌تان مهربان است.

خواص درمانی گزنه

 1. گزنه تقویت کننده مو، براق کننده مو، مقوی دستگاه هاضمه، پایین آورنده قند خون،خون ساز، موثر در بیماری های پوستی و جلدی،رفع اخلاط خونی، کاهش دهنده درد نقرس و ضد بواسیر می باشد.
 2. قطع شدن قاعدگی زنان، بند آوردن هرگونه خونریزی داخلی،جلوگیری از ریزش مو، مدر، مفید. گزنه، مو را تقویت و از ریزش موی سر جلوگیری میکند،
  برای استفاده از این خاصیت ۶ گرم سر شاخه ها و برگ ها و ریشه گزنه را به تنهایی و یا با ۳۰ گرم چای کوهی در یک لیتر آب جوش ریخته و آنقدر بجوشانید تا حجم آب به نصف برسد. شب ها مقداری از این مایع را به سر بمالید و صبح بشویید.
 3. این گیاه حاوی سکرتین است که این ماده بهترین عامل برای تحریک و به کار انداختن غدد ترشح هاضمه در معده، روده، کبد، لوزالمعده و کیسه صفرا است و در واقع در تنظیم چربی خون و قند خون بسیار موثر است.
 4. گیاه گزنه با ساختن گلبول های قرمز باعث میشود تنفس سلولی بهتر صورت گرفته و گردش خون تسریع شود؛ همچنین این گیاه صفرابر، مفرح و التیام دهنده است و از خونریزی داخلی جلوگیری میکند.
 5. گزنه در رفع دانه های جلدی روی پوست و بهبود بیماری های تنفسی و طهال موثر است.
  خواص گزنه
 6. قرار دادن جوشانده آن بر روی  اعضای مختلف سبب رفع آماس، تومور و واریس میشود و پاشیدن گرد خشک آن بر زخم ها در رفع التهاب موثر است.
 7. گزنه به صورت پخته،مانند اسفناج مصرف می‌شود و سرشار از مواد مقوی و مغذی است که برای تولید شیر در مادران بسیار موثر است.
 8. همچنین غرغره محلول، آن در دهان خاصیت ضدعفونی کننده دارد و از لوسیون آن برای تهیه کمپرس های مراقبت کننده و زیبایی پوست استفاده میشود.
 9. گزنه برای جلوگیری از ریزش مو و آکنه های روی پوست موثر است و در بیماری‌های مانند وبا،مصرف آن به خاطر خاصیت ضد اسهال بسیار مفید است.
 10. دستگاه هاضمه را تقویت میکند و ادرار را زیاد میکند.
 11. برای درمان بیماری قند مفید است بدین منظور یک فنجان چای گزنه را سه بار در روز میل کنید.
 12. ترشح شیر در زنان شیرده زیاد میکنند. اخلاط خونی  را برطرف میکند.
 13. بیماری های پوستی را برطرف می‌کنند اگر در ادرار خون وجود داشته باشد،گزنه، آن را برطرف میکند.
 14. گزنه عرق آور است، پاک کننده ی اخلاط سینه، ریه و معده است،  نیروی جنسی را تقویت می کند.
 15. از نظر طبی این گیاه خواص عجیبی دارد، مدر است و به خصوص کسانی که از رماتیسم، نقرس، سنگ کلیه ناراحتند، باید به آن توجه کنند.
  خاصیت گزنه. هربالیا
 16. ضد اسهال است به ویژه در اسهال های خطرناک که در هنگام شیوع وبا پیدا می شود، بکار میرود.
 17. مقوی است و به مادران شیرده جهت زیاد شدن شیر کمک میکند و عادت ماهانه را تنظیم می نماید و یا چنان تاثیری دارد که اگر قاعدگی به طور غیر طبیعی قطع شود مجددا آن را برقرار میکند.خون را تصفیه کرده وضد کرم است.
 18. استعمال خارجی گزنه در موارد رماتیسم نتیجه بخش بوده است.
 19.   جوشانده‌ی گیاه گزنه برای پیشگیری از پوکی استخوان مفید است. گزنه  این گیاه دارویی سرشار از سیلیس و عنصر بور می‌باشد که برای پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان موثر است. پوکی استخوان در نتیجه‌ی از بین رفتن املاح معدنی از بدن بروز می‌کند که معمولاً از پنجاه سال به بعد افراد را مبتلا می‌کند.
 20. ریشه‌ی  گیاه گزنه برای مقابله با مشکلات پروستات  مفید است. گزنه برای آقایانی که پروستاتشان بزرگ شده مفید است. به عقیده‌ی محققان ریشه‌ی این گیاه دارویی حاوی «لکتین»، «تانین»، «گلیکان» و «لیگنان» هایی می‌باشد که مانند هورمون‌های زنانه عمل می‌کند و تأثیر مثبتی روی غده‌ی پروستات می‌گذارد. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که مصرف ریشه‌ی گزنه برای درمان مشکلات پروستات (غیر سرطانی و خوش‌خیم) مفید است.
شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.