جایگاه عرقیات در حوزه مداوا

عرقیات بعنوان گروهی از گیاهان با خاصیت دارویی و درمانی می باشد که مصرف بالایی در کشور ما دارد

0

یکی از توانمندی های طب سنتی ایرانی اسلامی را میتوان به وجود اشکال مختلف دارویی بر حسب نوع و نیاز مرض و مریض برشمرد؛ از این روی جایگاه عرقیات در حوزه درمان را میتوان در دو حیطه مفروض دانست.

استفاده به عنوان داروی اورژانسی: فرض بگیرید فردی دچار تب شده است برای اینکه وی را از وضعیت اورژانسی خارج سازید استفاده از عرقیاتی مانند بید، بیدمشک در موارد غیرعفونی و استفاده از عرقیاتی مانند بابونه در تب های عفونی به دلیل لطافت و سرعت نفوذ آن یکی از بهترین گزینه هاست حال بعد از گذشت وضعیت اورژانسی میتوان از مطبوخات استفاده کنید.
از دیدگاه طب سنتی عرقیات دارای تاثیر سریع و قوت ماندگاری کمی است و مطبوخات نیز دارای تاثیر بطیء و قوت ماندگاری طولانی هستند.
حال شاید عده ای معتقد باشند که میتوان از جوشانده مطبوخات در عرقیات بهترین استفاده را کرد، چه اینکه مواردی نیز وجود دارد که در منابع طب سنتی بدان اشاره شده است اما این دستورات نه به صورت مطبوخ بلکه استفاده از عرقیات در شربت ها و ماء العسل هایی که در آتش نرم جوشیده شده اند ذکر شده است (استثنائات مسئله دیگری است).

به دلیل لطافت عرقیات عمل جوشاندن آن را تضعیف میکند و بهتر است که به صورت پیوست سفوفات و حبوب یا خیساندن ادویه در عرقیات از این صورت دارویی بهره کافی برد؛ البته این امر محقق نمی شود مگر اینکه غلظت و کیفیت عرقیات مربوطه در حد مطلوب (استاندارد های طب سنتی) باشند.
عرقیات پاستوریزه مورد تأیید مراکز بهداشتی ارزش دارویی زیادی ندارند؛ در کشورهایی مانند هند و پاکستان نیز عرقیات جزء بسیار کوچکی را در امر دارو ها به خود اختصاص داده است اما همان عرقیات نیز در بحث کیفیت در حد اعلی خود قرار دارند.
به طور مثال دو آتشه و سه آتشه بودن عرق گلاب و بیدمشک مؤید همین امر است که استفاده دارویی مفرد از این عرقیات تاثیر سریع و محسوسی را داشته باشد.
استفاده به عنوان داروی حامل:همانطور که گفته شد بهتر است بجای استفاده از صورت دارویی (مطبوخ و عرقیات) از صورت دارویی بهتری مانند (سفوف و عرقیات) یا (خیسانده و عرقیات) بر حسب نیاز بر این مهم دست یافت به نحوی که میتوان با استفاده از کپسول، حب یا سفوف به همراه عرقیات از سرعت و دوام اثر دارویی اطمینان حاصل کرد.
از سوی دیگر نیز برای ارسال خاصیت دارو به نقطه ای خاص و با سرعتی سریع تر می توان از حاملی مانند عرقیات استفاده کرد.
به طور مثال در اکثر مراجعین و مفرحات برای انتقال سریع دارو به قلب، بر حسب نوع نیاز می توان ازعرق گل گاوزبان، گلاب، عنبر، بیدمشک، صندل و … استفاده کرد.
اکراه طبیعت از مصرف صورتهای دارویی دیگر:  در مواردی وجود دارد که مریض نمی تواند صورت های دیگر داروی را مصرف کند، مانند ضعف هضم، ضعف قوت، محدودیت های سنی که در این صورت میتوان مریض را تا زمانیکه از شرایط بحرانی خارج شود با عرقیات کنترل کرد.
به عنوان مثال در مواردی که مریض به دلیل ضعف هضم و قوت نمی‌تواند غذا بخورد عرقیاتی مانند ماء اللحم (عرق گوشت) را  همزمان با دارو استفاده می کنند. همچنین در حوزه درمان کودکان، نیز می تواند از عرقیات استفاده های خوبی کرد.
شربت یکی از مایعات رایجی است که بیشتر مردم در زمان های مختلف از آن استفاده می کنند. اما باید دانست شربت هایی که  مصرف می‌شود برای معده های حساس ایجاد ناراحتی هایی مثل درد و ورم می‌کند و موجب رساندن آسیب به بدن افراد می گردد. در این میان شاید مهم ترین و بهترین گزینه برای مصرف کنندگان شربت و مایعات، استفاده از شربت هایی  باشد که با انواع عرقیات گیاهی (آب گیاه) تهیه می‌شوند. زیرا این عرقیات هم خوش عطر و طعم خوش هستند و هم خاصیت دارویی و تقویتی دارند؛ آنقدر که در طب مکمل هم از آن استفاده می کنند.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.