کاهو و خواص درمانی آن

کاهو سرشار از آهن و ویتامین A بوده و مهم ترین خاصیت، خواب آور بودن آن است.

0

کاهوها ۶ نوع مختلف‌اند که هر یک به گونه‌ای تقسیم‌بندی می‌شوند. خواص و مواد این کاهوها نزدیک به هم است و تفاوت چندانی با هم ندارند.
کاهو مثل تمام سبزیجات، مقادیری املاح و ویتامین دارد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به پیش‌ساز ویتامینA یعنی بتاکاروتن و اسید فولیک اشاره کرد. همچنین کاهو حاوی مقداری ویتامینC، K، آهن، منیزیم و کلسیم است.

خاصیت کاخهو. هربالیاخواص درمانی کاهو

 1. مهم‌ترین خاصیتی که به کاهو نسبت داده می‌شود، خواب‌آور بودن آن است. در یونان قدیم، مردم از کاهو به عنوان داروی خواب‌آور استفاده می‌کردند. امروزه از نظر علمی این موضوع به اثبات رسیده است. این سبزی ترکیباتی دارد که باعث می‌شود راحت‌تر بخوابیم و به همین دلیل مصرف آن در آخرین وعده غذایی توصیه می‌شود.
  حتی در برخی نقاط دنیا شیرابه کاهو را می‌گیرند و‌ غلیظ می‌کنند و این شیرابه تلخ و قهوه‌ای را با نام تریاک کاهو می‌فروشند.
 2. در مصر قدیم،‌ مردم معتقد بودند که کاهو برای تقویت قوای جنسی هم مفید است. این سبزی آب زیادی دارد و یکی از سبزیجات کم‌کالری به حساب می‌آید.
 3. برگ‌های سبز تیره کاهو ارزش غذایی بالایی دارند و مواد مغذی بیشتری در خود ذخیره می‌کنند. در عوض، برگ‌های روشن‌تر، جوان‌ترند و مواد مغذی‌‌شان کمتر است.
 4. ساق کاهو منبع فیبر است. برگ‌‌های کاهو ۹۶درصد آب و حدود یک درصد فیبر دارند در حالی که ساقه کاهو، آب کمتر، فیبر و املاح بیشتری دارد. بنابراین، خوردن آن برای رفع یبوست و کاهش کلسترول خون توصیه می‌شود.
 5. مصرف کاهو با مواد ضدنفخی نظیر زیره، رازیانه و گشنیز هم می‌تواند سبب کاهش نفخ این سبزی شود.
 6. کاهو بعلت داشتن آهن خونساز است.
 7. کاهو ضد تورم است.
 8. کاهو خواب آور و آرام بخش است.
 9. کاهو برای ضعف اعصاب مفید است.
 10.   کاهو ملین و ادرار آور است.
 11. خوردن کاهو برای مالیخولیا مفید است.
 12. کاهو زخم های مجاری ادرار و مثانه را درمان می کند.
 13. کاهو اثر ضد تشنج دارد.
 14. درد معده را تسکین می دهد.
 15. کاهو قوای جنسی را تقویت می کند.
 16. برای برطرف کردن درد سینه کاهو را بپزید و بخورید.
 17. زنان شیرده اگر می خواهند که شیرشان زیاد شود باید کاهوی پخته بخورند.
 18. ورم غدد لنفاوی را برطرف می کند.

خاصیت کاهو. هربالیا پختن کاهو

پختن کاهو سبب می‌شود مقدار زیادی از اسید فولیک کاهو از بین برود. این ویتامین ارزشمند به حرارت حساس است و جوشاندن ۴، ۵ دقیقه‌ای کاهو سبب می‌شود نیمی از آن از بین برود.

 خوردن کاهو با سکنجبین

سکنجبین بر طبیعت سرد کاهو تاثیر می‌گذارد. سکنجبین به دلیل گرم بودن، طبیعت سرد کاهو را خنثی می‌کند. مصرف این ۲ با هم عادت بسیار خوبی است. از سوی دیگر، چون کاهو کم‌کالری است و سکنجبین کالری بالایی دارد، مصرف این ۲ با هم انرژی خوبی به مصرف‌کننده‌اش می‌رساند.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.