لیزر موهای زائد صورت و بدن و عوارض آن

در این مقاله همه آنچه که باید درباره لیزر موهای زائد صورت و بدن باید بدانید را در این مقاله مطالعه کنید.

0

اصلاح کردن بسیار کار وقت گیریست و به ویژه این روزها که همه افراد مشغله زیادی دارند، می تواند کاری بسیار دشوار و طاقت فرسا باشد. ممکن است یک حمام بسیار طولانی مدت را بطلبد و یا عدم اصلاح موهای زائد، ظاهری شلخته به شما بدهد.

یکی از بهترین راه های مبارزه با این مشکل، لیزر موهای زائد است زیرا حذف موهای زائد با اپیلاسیون در آرایشگاه کمی سخت است و راه های خانگی هم دردسرهای خودش را دارد. مشکل اصلی این است که غیر از لیزر موهای زائد تمامی راه ها به سرعت بازگشت پذیر هستند. کرم ها و موم های فوری تاثیری کم و بیش بیهوده دارند و هر روز تراشیدن موهای بدن نیز می تواند باعث ضخیم و پر مو شدن شما شود. بنابراین راز داشتن پوستی ابریشمی، نرم و بدون مو لیزر موهای زائد است اما پیش از آنکه به دنبال آن بروید بهتر است هر آنچه لازم است را درباره لیزر کردن بدانید.

 

لیزر مو های زائد چگونه انجام می شود؟

لیزر یک روش پزشکی است که از پرتوهای نور برای حذف موهای زائد استفاده می کند. لیزر از طریق پوست به فولیکول مو دسترسی پیدا کرده و رشد مجدد آنها را در آینده تحریک می کند. لیزر مو با هدف قرار دادن ملانین در فولیکول مو که مربوط به رنگدانه موست عمل می کند.

مو چند مرحله مختلف برای رشد دارد. این مراحل به سه دوره آناژن (رشد)، تلوژن (خاموش) و کاتاژن (مرگ) تقسیم می شوند. هنگامی که مو در مرحله تلوژن قرار دارد، لیزر قادر به شناسایی آن نیست پس بهترین زمان موثر لیزر موهای زائد مرحله آناژن است. برای هر فرد به طور میانگین ۴ تا ۶ جلسه لیزر توصیه می شود و بهتر است بین ۴ تا ۶ هفته بین هر دوره لیزر فاصله بیفتد. نه بیشتر و نه کمتر.

تأثیر رنگ پوست بر درمان

از آنجا که ملانین در این راه درگیر می شود نباید این قضیه چندان عجیب به نظر برسد. زنانی که رنگ پوست تیره ای دارند باید آگاه باشند که رنگ پوست شان ممکن است در حذف موهای زائد تاثیر بگذارد. دلیلش این است که لیزر ممکن است نتواند بین رنگدانه پوست و رنگدانه فولیکول مو تفاوتی قائل شود. در این مورد حتی لیزر می تواند عوارض جانبی داشته باشد. با این حال فناوری های جدید لیزر می تواند تنها رنگدانه های فولیکول مو را هدف قرار دهد و هدف قرار دادن رنگدانه های پوست در نوع تیره را به حداقل برساند. عوارض جانبی می تواند شامل ضایعات، زخم، تورم، لک و تیرگی پوست باشد. همچنین سولاریوم هم می تواند بر روند حذف موهای زائد تاثیر بگذارد. توصیه می شود در صورت انجام سولاریوم از لیزر کردن خودداری کنید تا رنگ پوست تان به حالت طبیعی بازگردد.

تاثیر رنگ مو در لیزر

از آنجا که لیزر موهای زائد رنگدانه فولیکول مو را هدف قرار می دهد پس رنگ مو بسیار در این راه تاثیر گذار است. هر لیزری ممکن است برای انواع مو تاثیر یکسانی نداشته باشد. در واقع انتخاب انواع لیزر به رنگ و ضخامت مو بستگی دارد. لیزر برای کسانی که موهای بور دارند بهتر جواب می دهد. کسانی که موهای سفید، خاکستری و یا رنگی دارند معمولا لیزر کردن برایشان پول هدر دادن است. همچنین لیزر برای افرادی که موهای تیره تر مثل قهوه ای تیره و یا مشکی دارند هم ایده آل خواهد بود.

زیبایی پوست

لیزر موهای زائد راه حلی دائمی نیست

بسیار مهم است که بدانید لیزر موهای زائد برای حذف مو روشی دائمی نیست. بسیاری از افرادی که لیزر می کنند با رشد مجدد موهایشان حسابی شگفت زده می شوند. روش الکترولیز برای حذف موهای زائد، یک روش دائمی محسوب می شود زیرا فولیکول های مو را به طور یکنواخت تخریب کرده و از بین می برد اما این روش به خاطر دردناک بودن بیش از حد و دردسرهایش چندان روش محبوبی به شمار نمی رود بنابراین اغلب افراد به همان لیزر موهای زائد روی می آورند. اگرچه لیزر کردن روشی دائمی نیست اما در کم کردن موهای زائد بسیار موثر است. لیزر می تواند تا ۹۰% رشد موها را کاهش دهد.

 

اهمیت نوع لیزر

انواع مختلف لیزر برای رنگ های متنوع پوست و مو وجود دارد. چهار نوع لیزر رایج وجود دارد و متخصص باید تصمیم بگیرد که کدامیک برای شما مناسب است. برای پوست های تیره تر ND:YAG به کار می رود زیرا دارای جذب ملانین ضعیف تری است. این روش طول موج های طولانی تری را به موها می فرستد و از آنجا که ملانین کمتری را جذب می کند نیاز به تعداد جلسات بیشتری دارد. این روش برای موهای زنان موثرتر است. کسانی که تون پوست زیتونی دارند لیزر الکساندرایت برایشان مناسب تر است.

همانند مورد ND:YAG، الکسانداریت هم طول موج طولانی را انتقال می دهد. این روش برای زنان با هر نوع پوستی مناسب نیست و ممکن است باعث ایجاد زخم شود. لیزر دایود روشی است که در چین بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و برای زنانی که پوست روشن دارند مناسب تر است. این روش از طول موج کوتاه تری برای حمله به فولیکول های مو استفاده می کند و از آنجا که بسیار جدید است ممکن است عوارض ناشناخته ای داشته باشد. افرادی که پوست بسیار روشن دارند هم می توانند از لیزر روبی استفاده کنند که یکی از قدیمی ترین سیستم هاست. میزان جذب ملانین بالاتری نسبت به سایر گزینه ها دارد و با این حال افرادی که از آن استفاده کرده اند به ایجاد تفاوت پس از درمان معترف شده اند.

 

پیش از انجام لیزر موهای زائد حتما این موارد را بدانید

مانند سایر روش های پزشکی، لیزر موهای زائد هم ممکن است عوارض جانبی مثل قرمزی، سوزش پوست، تیره یا روشن شدن پوست، تاول، سوختگی و غیره داشته باشد. در موارد بسیار نادر هم ممکن است فرد پس از درمان با رشد بیشتر مو مواجه شود که البته امکان آن خیلی کم است. کسانی که می خواهند لیزر کنند نباید سه هفته پیش از درمان، موهای زائدشان را وکس کنند، موم بزنند و یا بند بیندازند به این دلیل که این روش ها مو را از ریشه می کنند و به طور سطحی مو را اصلاح نمی کنند. بدین منظور، باید شب قبل یا صبح همان روز، حتما موهای زائد به وسیله تیغ تراشیده شوند.

ضمنا برای کاهش درد هم می توان از بی حس کننده ها، یخ و دستگاه های خنک کننده استفاده کرد.

 

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.